strona główna
  misja naszej szkoły
  historia szkoły
  patron naszej szkoły
  muzeum regionalne
  galeria zdjęć
  grono pedagogiczne
  nasi absolwenci
  hymn szkoły
  foldery szkoły
  kawiarenka
  radiowęzeł
  dokumenty szkolne
  co dalej Gimnazjalisto?
  Wiarygodna szkoła
  akcja "Szkoła z klasą"
  happeningi, ogniska, imprezy
  sport, UKS "AS" Zakrzew
  projekty, konkursy
  gazetka "Szuflada"
  gość miesiąca
  wolontariat
  uroczystości szkolne
  nasza miejscowość
  nietypowe lekcje
  wycieczki, zielona szkołą
  edukacja obywatelska
  samorząd szkolny
  świadkowie historii
  Wieści
  dla rodziców
  kontakt
 
Edukacja obywatelska

Nasza szkoła od początku swego istnienia kształtuje w gimnazjalistach postawy obywatelskie w zgodzie z wartościami takimi jak równość, solidarność, aktywność społeczna, tolerancja. Uczniowie uczą się aktywnie i z zaangażowaniem współkształtować rzeczywistość społeczną. Świadomość swoich praw, umiejętność dyskusji, krytycznego myślenia, współdziałania i rozwiązywania konfliktów, wypowiadania się w ważnych kwestiach społecznych są kompetencjami niezwykle istotnymi we współczesnym świecie. Staramy się cały czas urzeczywistniać te ideały i wartości demokratyczne. W naszej szkole zrealizowane zostały następujące przedsięwzięcia:

Dobiegł końca program "Mała ojczyzna- wspólna sprawa" w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie.
Zwieńczeniem akcji była edukacyjna gra terenowa o tematyce obywatelskiej, która odbyła się 20 maja 2016r. w centrum Zakrzewa. Gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy, otrzymali kartę startową i kierując się mapą wyruszyli w poszukiwaniu zadań do wykonania. 
Zadania czekały na nich m.in. przy Urzędzie Gminy, boisku Orlik, Przedszkolu Samorządowym, Bibliotece Gminnej, budynku PG, w banku, sklepie oraz poczcie.
Aby otrzymać punkty, uczestnicy gry musieli m.in.: znaleźć różnice między starymi, a nowymi banknotami, posegregować śmieci, sprawdzić połączenie autobusowe do Radomia, odnaleźć zagubionego kierowcę i wskazać rozwiązanie problemów jakie go spotkały, odebrać list z poczty i rozszyfrować skrót organizacji pozarządowej, pokierować napotkanego obcokrajowca do odpowiednich urzędów, w których będzie mógł załatwić swoje sprawy.
Uczniowie ochoczo i z zaangażowaniem wykonywali (nie zawsze proste) zadania. Atmosfera zabawy sprzyjała nabywaniu licznych umiejętności praktycznych z zakresu powinności obywatelskich. Na mecie w szkole czekał na gimnazjalistów smaczny poczęstunek. 
Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców i przyznano nagrody.

Zdjęcia: Izabela Pluta, Klaudia Pogodzińska

Więcej zdjęć na facebook

W Publicznym Gimnazjum nr 1. im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie realizowany jest ogólnopolski program edukacyjny "Mała ojczyzna - wspólna sprawa" - wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK i Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
W ramach programu prowadzone są działania edukacyjne angażujące studentów-wolontariuszy przy współpracy z Panią Dyrektor Krystyną Smolińską oraz wychowawcą klasy IC Panią Beatą Piasek.
Program składa się z dwóch etapów:
1) realizacja edukacyjnych warsztatów dla uczniów w terminie 25.04-13.05.2016,
2) realizacja edukacyjnej gry terenowej w miejscowości Zakrzew z udziałem mieszkańców (20 maj 2016).

Aktywność obywatelska w praktyce!
Innowacyjna metoda pracy z młodzieżą.
Trwa III edycja programu "Mała ojczyzna - wspólna sprawa"

Jak utrwalać nawyki i postawy przydatne w życiu społecznym? Jak wzbudzić poczucie związku, wpływu i odpowiedzialności za swoje bliższe i dalsze otoczenie? Skąd biorą się środki publiczne, jak przebiega ich dystrybucja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszą studenci i uczniowie, którzy biorą udział w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Mała ojczyzna - wspólna sprawa".

WOLNOŚĆ - KOCHAM I ROZUMIEM
Flagi wolności nad Zakrzewem


3 czerwca 2014 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie zorganizowali radosny happening z okazji Święta Wolności pod hasłem "Flagi wolności, truskawki radości". Do wspólnego świętowania gimnazjaliści zaprosili uczniów z 6 szkół podstawowych gminy Zakrzew, przedszkolaków oraz władze samorządowe.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs pt. "Moja wymarzona Polska za 25 lat". Na znak tego, że niezwykle ważnym przedmiotem, który doprowadził do zmian w Europie po 89 roku jest urna wyborcza, uczestnicy konkursu swoje prace wrzucali do symbolicznej urny z napisem: Głosuj za swoimi marzeniami.  Wszyscy uczestnicy happeningu mieli możliwość skosztować patriotycznych przekąsek oraz wziąć udział we wspólnej fotografii "żywej flagi". Gimnazjaliści z Zakrzewa apelowali: My młodzi, choć 25 lat temu nie było nas na świecie, dziś chcemy budzić radość i dumę z osiągnięć i sukcesów, chcemy inspirować aktywność obywatelską, przypominać o odpowiedzialności za wolność, budować poczucie solidarności i wspólnej troski o przyszłość.
Świętujmy razem i działajmy razem! - międzypokoleniowo i międzyśrodowiskowo. ZAWSZE DLA DOBRA POLSKI, DLA DOBRA NASZEJ OJCZYZNY!
Wolność słowa i działania,  wolność wyboru drogi życia, nauki, kariery, wolność pracy dla dobra wspólnego i wolność sporów o Polskę. Wszystko to wydaje nam się dziś oczywiste. Żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, a przemiany roku 89' otworzyły przed społeczeństwem obywatelskim szanse, o których wcześniej trudno było nawet marzyć- radośnie wykrzykiwali uczniowie.
Nie zabrakło tego dnia biało-czerwonych flag, transparentów z hasłami wolnościowymi, rytmicznej muzyki, balonów i kołatek. Było radośnie i uroczyście.

M.Małysa

 

Świadkowie historii najnowszej opowiadają

W ramach tego projektu uczniowie  gimnazjum   uczestniczyli w cyklicznych  spotkaniach z osobami, które były świadkami ważnych, a być może mało znanych wydarzeń historycznych. O wolnej Polsce opowiadali ludzie zaangażowani w jej powstanie. Bezpośrednie spotkania młodych ludzi ze świadkami wydarzeń historycznych okazało się niezwykle cennym doświadczeniem w procesie kształcenia. Uczenie się historii poprzez indywidualne losy ludzi jest procesem bardzo motywującym uczniów do pracy, wyzwalającym emocje, osobiste zaangażowanie i zrozumienie wydarzeń historycznych.
W ramach programu odbyły się spotkania i dyskusje z:
- z przedstawicielem rodzin policjantów pomordowanych przez Związek Sowiecki w 1940r.  Panem Tadeuszem Adamczykiem oraz  przedstawicielką Rodzin Katyńskich Panią Romą Sokół.
- z panem Tadeuszem Kosowskim - uczestnikiem działań wojennych podczas  II wojny światowej na terenie gminy Zakrzew oraz Radomskiego Czerwca.
- posłem Ziemi Radomskiej panem Markiem Suskim.
- przedstawicielami Radomskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, żołnierzami Armii Krajowej: panem S. Stanisławek, panem S. Zimałka, panem K. Borkowskim.
Pamiętamy - KATYŃ 1940 - 2010
16 kwietnia 2010 r.  odbyła się Msza święta za Ojczyznę, w której udział brali nasi uczniowie. Po mszy przeszli w ciszy i skupieniu do miejsca pamięci, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie przeszli do szkoły, gdzie w ogrodzie botanicznym Gimnazjum posadzono czterometrowego dęba, symbol Katynia wczoraj i dziś. Powinnością żywych jest złożenie hołdu zmarłym i pamięć o nich. Uczniowie będą pielęgnować drzewo, tak jak pielęgnuje się pamięć o bliskich. Pamięć o nich nie może zaginąć, nie mogą być tylko kolejną kartą historii. Wśród zaproszonych gości był Pan Tadeusz Adamczyk - członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Uczennica gimnazjum odczytała apel do zgromadzonych: "Oni wszyscy oddali życie za Ojczyznę, w walce o nasz honor".

Pan Tadeusz Kosowski - uczestnik działań wojennych podczas II wojny światowej oraz Radomskiego Czerwca


Pani Roma Sokół ze Stowrzyszenia Rodzin Katyńskich oraz Pan Tadeusz Adamczyk - przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939

Młodzi głosują

Uczniowie naszego gimnazjum kandydujący do władz Samorządu Uczniowskiego co roku przygotowują kampanie wyborczą. W wyznaczonym dniu odbywają się demokratyczne wybory do SU, w których bierze udział cała szkoła. Gimnazjaliści wybierają w sposób demokratyczny swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie klas trzecich biorą również zawsze udział w prawyborach  ( w tym roku były to prawybory parlamentarne). Gimnazjaliści głosowali na partie, które ich zdaniem powinny wejść do Sejmu. Prawybory poprzedzane są zawsze lekcjami na temat wyborów, zasad ich przeprowadzania i znaczenia udziału obywateli. Uczniowie przyznają, że to przydatne doświadczenie i próba przed dorosłością.

Szkolny Wolontariat

Szkolny Wolontariat w Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie powstał w roku szkolnym 2002/2003. Wtedy to rozpoczęliśmy współpracę z Centrum Wolontariatu w Radomiu. Naszą tradycją stało się organizowanie dnia św. Mikołaja. Szkolny Mikołaj odwiedza  Urząd Gminy Zakrzew, Przedszkole i Ośrodek Zdrowia w Zakrzewie. Wszyscy wtedy maja okazję poczuć się miło, spotykając się z naszym Mikołajem i Śniezynkami.
O kilku lat współpracujemy również z jadłodajnią Ojców Bernardynów w Radomiu.
Co roku organizujemy zbiórkę pieniędzy oraz żywności dla najuboższych, którzy przychodzą do jadłodajni na ciepłą zupę. Udało nam się także ozdobić to miejsce pracami naszych uczniów, które pięknie oprawione zdobią ściany jadłodajni.
Szkolny Wolontariat włączył się w akcję. poświęconą problemowi braku dostępu do czystej wody w Afryce prowadzoną przez panią Janinę Ochojską.

Msza św. za dar beatyfikacji Jana Pawła II

6 maja w Zakrzewskim kościele radość i wdzięczność za dar beatyfikacji Ojca św. przeżywała Zakrzewska społeczność. Po zakończeniu mszy uczniowie uczestniczyli
w posadzeniu przed budynkiem  Biblioteki Gminnej drzewka dębu, które otrzymało imię Papieża Jana Pawła II oraz biało-żółtych bratków.

 "Flagi wolności, truskawki radości"

   W czerwcu 2009 roku odbył się happening uczniów i przedstawicieli władz gminy poświęcony początkom demokracji w Polsce - 20 lecie. Wszyscy ubrani w biało - czerwone stroje, nieśli flagi wolności i przeszli ulicami Zakrzewa. Udało nam się również ułożyć żywą polską flagę.

20 - lecie Samorządu

   W czerwcu 2010 roku uczniowie PG przystąpili do konkursu organizowanego przez CEO pt: " 20 - lecie Samorządu". Zespoły przygotowywały prace multimedialne reprezentujące historię i działalność gminy Zakrzew. W budynku szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz gminy. Po uroczystej prezentacji odbyła się debata poświęcona w/w tematyce.

Konkursy

 Uczniowie PG uczestniczą w Turnieju Wiedzy o Powiecie Radomskim, którego celem jest propagowanie edukacji obywatelskiej. Nasi uczniowie uczestniczyli również w konkursie: "Krzyż - Golgota Wschodu"
"Na grani Tysiącleci" - poświęconego postaci kard. Stefana Wyszyńskiego

Wycieczki

Od początku istnienia Gimnazjum organizowane są wycieczki do miejsc, które przypominają historię naszego narodu. Pielęgnują w młodych ludziach poczucie tożsamości narodowej, uświadamiają, jak cenna w życiu człowieka jest wolność, niezależność, braterstwo. Odwiedzenie takich miejsc jak cmentarz Powązkowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum w Oświęcimiu pozwoliło im zrozumieć i docenić tych, którzy oddali za ojczyznę swoje życie.

Szlakiem Fryderyka Chopina - Warszawa - Żelazowa Wola

Wigilie

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy najbardziej doskwiera samotność tym, którzy nie mają, z kim zasiąść przy wigilijnym stole. Dla takich osób z terenu gminy Zakrzew jak i dla wszystkich mieszkańców organizowane na zakrzewskim rynku wigilie. Inicjatorami są: Urząd Gminy Zakrzew przy współpracy z naszym gimnazjum. Te coroczne spotkania opłatkowe są dobrą tradycją Gminy Zakrzew. Z okolicznych wsi tłumnie zjeżdżają się mieszkańcy gminy na dzielenie się opłatkiem z przedstawicielami władz lokalnych. Dla uatrakcyjnienia spotkań w programie artystyczno - wokalnym prezentują się uczniowie zakrzewskiego gimnazjum.
Samorządowe wigilie to najbardziej oczekiwane chwile. Snujemy refleksje nad tym, jak budować nowe płaszczyzny współpracy na szczeblu gminnym.

Dożynki gminne

Obchody Święta Plonów to coroczne święto zakrzewian z barwnym korowodem, konkursami na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, loterię fantową organizowaną przez naszą szkołę, oraz biesiadowaniem przy smacznym cieście, które oferuje zawsze szkolny wolontariat.
Impreza składa się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej, w której biorą udział władze samorządowe, zaproszeni goście oraz cała społeczność lokalna.
Po części oficjalnej można podziwiać na scenie zespoły artystyczne działające na terenie gminy, występy gimnazjalistów oraz całą gamę atrakcji dla najmłodszych.

Happeningi "Tydzień bez cyberprzemocy" "Stop nałogom"

W ramach tych inicjatyw uczniowie w Zakrzewie  przy współpracy Urzędu Gminy oraz miejscowej ludności organizują na terenie Zakrzewa działania obejmujące m.in.: debaty, teatr pantomimy, marsze antynikotynowe, apele, foldery, spotkania ze specjalistami, audycje przez radiowęzeł, wystawiają sztuki teatralne, przeprowadzają ankiety wśród społeczności lokalnej i szkolnej.
Celem tych imprez jest rozpowszechnianie informacji wśród młodzieży jak również dorosłych na temat ryzykownych zachowań oraz szkód zdrowotnych i społecznych związanych ze szkodliwością używek.

Gość miesiąca

   Głównym zadaniem gimnazjum jest tworzenie szkoły z tradycjami. Temu celowi służy cykl spotkań młodzieży z ciekawymi ludźmi. Gościmy w szkole znane osobistości samorządu lokalnego i powiatowego. Wielokrotnie odwiedzili nas przedstawiciele władz krajowych i oświatowych. Każdy z gości pozostawia po sobie wpis do księgi pamiątkowej, a dodatkowym upamiętnieniem wizyt są fotografie umieszczone na głównym holu szkoły.

"Gościem miesiąca" był pan Przemysław Bednarczyk. Wybitny historyk, scenarzysta, reżyser oraz organizator inscenizajci bitew.

Kawiarenka Muzealna

Miejsce powstało przy współpracy rodziców, uczniów i nauczycieli. Remont pomieszczeń, w których znajduje się kawiarnia oraz zbiórka mebli, eksponatów, obrusów, elementów dekoracyjnych odbył się z dużym zaangażowaniem gimnazjalistów i ich rodzin.
Obecnie w kawiarence odbywają się uroczystości i spotkania klasowe, lekcje wychowawcze, spotkania z gośćmi.

Szkolne Muzeum Regionalne

Zgromadzone w nim eksponaty i pamiątki dotyczą bezpośrednio Ziemi Zakrzewskiej. Są to głownie przedmioty rolnicze, gospodarstwa domowego, a także urządzenia  i meble pochodzące z dawnych chat wiejskich. Jedna z części Muzeum to stylizowana sypialnia chłopska, oraz część kuchenna z autentycznym piecem kaflowym.
Wszystkie eksponaty zostały przekazane przez mieszkańców gminy Zakrzew, znajomych i rodziny gimnazjalistów.Piknik historyczny "Rycerze Bogurodzicy"

Zorganizowany w 600 - lecie bitwy pod Grunwaldem, w którym uczestniczyli aktywnie gimnazjaliści. Przygotowali pod opieką swych nauczycieli inscenizację w oparciu o fragmenty powieści "Krzyżacy". Jednym z bohaterów przedstawienia był Powała z Taczowa, znany rycerz i uczestnik bitwy pod Grunwaldem. Uczeń grający Powałę wystąpił w oryginalnej zbroi rycerskiej.

Jubilaci

Co roku gimnazjaliści włączają się do przygotowania uroczystości dla par małżeńskich obchodzących jubileusz 50-lecia ślubu z terenu całej gminy. Wspólnie z przedstawicielami Urzędu Gminy i parafii składają życzenia i gratulacje jubilatom. Prezentują również część artystyczną (montaż słowno - muzyczny) dedykowaną świętującym parom.

Emerytowani nauczyciele

Nasi uczniowie uczestniczą w spotkaniu organizowanym corocznie dla emerytowanych pracowników szkół z terenu gminy Zakrzew. Przygotowują dla nich program artystyczny, który jest formą podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz szkoły.

Lekcje inaczej

To lekcje, które odbywają się z wykorzystaniem metod aktywizujących, projektu, pokazu multimedialnego. Najczęściej są to lekcje - inscenizacje, które powstają w oparciu o teksty lektur szkolnych. Uczniowie pracują z lekturami, ucząc się w ten sposób interpretacji tekstów, mają dużą motywację do dokładnego poznania lektury, prezentują swoje umiejętności, pracują nad słabymi stronami. Tego rodzaju "spotkania z lekturą" na długo zapadają w pamięci, utrwalając w ten sposób wiedzę.

"Gmina Zakrzew wczoraj i dziś"

Publikacja ukazująca historię gminy Zakrzew wzbogaconą pięknymi fotografiami.

"600 - lecie Bitwy pod Grunwaldem"

Gimnazjum w Zakrzewie współorganizowało uroczystości związane z krajowym cyklem imprez z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Odbyły się one w Taczowie. Z tej okazji wydano także publikację "600 - lecie Bitwy pod Grunwaldem"

 "Ślady przeszłości na Zakrzewskiej Ziemi"

Bogato ilustrowany album poświęcony gminie Zakrzew, jej historii oraz miejscom wartym zobaczenia.

Gazetka Szkolna "Szuflada"

"Szuflada" - ukazuje się od początku istnienia Gimnazjum w Zakrzewie, czyli od roku 1999.
To gazetka tworzona dla uczniów i przez uczniów.
Przez wszystkie lata funkcjonowania szkoły zmieniała się i doskonaliła.
Z powodów szczególnych redakcja opracowała do tej pory dwa numery specjalne gazetki: poświęcony pamięci Jana Pawła II i związany z postacią patrona szkoły Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do zakładi gazetka "Szuflada"

Kwartalnik "Wieści"

Tematyka artykułów "Wieści" skoncentrowana jest wokół życia Gminy - relacjonowane są najważniejsze wydarzenia. Prezentowane są też osiągnięcia gminy, plany władz (zarówno rady jak i wójta) oraz działalność poszczególnych komórek administracyjnych. Na łamach kwartalnika ukazują się również wywiady z ciekawymi mieszkańcami ziemi zakrzewskiej - ludźmi, którzy mieli ciekawe życie, bądź chcą podzielić się z innymi swoją pasją. "Wieści" są również przestrzenią prezentacji aktywności innych placówek oświatowych z terenu gminy. Dają ponadto mieszkańcom możliwość listownego wypowiedzenia się w sprawach dla nich ważnych.

Stowarzyszenie "Brać Sienkiewiczowska" 

Stowarzyszenie za główny cel wyznaczyło sobie pomoc naukową, finansową i rzeczową Publicznemu Gimnazjum w Zakrzewie i jej uczniom. Ten cel realizuje m. in. poprzez:

  • finansowanie remontów i budowy szkoły,
  • organizowanie konkursów i wystaw szkolnych,
  • zakup pomocy dydaktycznych i książek,
  • wspieranie finansowe najuboższych uczniów,
  • organizowanie zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych,
  • fundowanie stypendiów naukowych i socjalnych,
  • współpracę z samorządem.

Zapraszmy na stronę stowarzyszenia www. bracsienkiewiczowska.pl