strona główna
  misja naszej szkoły
  historia szkoły
  patron naszej szkoły
  muzeum regionalne
  galeria zdjęć
  grono pedagogiczne
  nasi absolwenci
  hymn szkoły
  foldery szkoły
  kawiarenka
  radiowęzeł
  dokumenty szkolne
  co dalej Gimnazjalisto?
  Wiarygodna szkoła
  akcja "Szkoła z klasą"
  happeningi, ogniska, imprezy
  sport, UKS "AS" Zakrzew
  projekty, konkursy
  gazetka "Szuflada"
  gość miesiąca
  wolontariat
  uroczystości szkolne
  nasza miejscowość
  nietypowe lekcje
  wycieczki, zielona szkoła
  edukacja obywatelska
  samorząd szkolny
  świadkowie historii
  Wieści
  dla rodziców
  kontakt
 
Gość miesiąca
 

BĄDŹ POZDROWIONY GOŚCIU NASZ

        Jednym z zadań naszej pracy jest tworzenie szkoły z tradycjami. Między innymi temu celowi służy cykl spotkań młodzieży z ciekawymi postaciami, które poprzez żywy kontakt z uczniami przekazują im nową wiedzę oraz pozytywne wartości. Gościliśmy w szkole znane osobistości z naszego regionu, kraju i z zagranicy. Byli wśród nich artyści, politycy, duchowni, działacze społeczni i przedstawiciele władz oświatowych. Każdy z gości pozostawił po sobie wpis do księgi pamiątkowej, a dodatkowym upamiętnieniem wizyty są fotografie umieszczone na głównym hollu szkoły. Uczniowie podczas przerw często miło wspominają naszych gości, tym bardziej, że niektórzy odeszli już na zawsze. Przedstawiamy tych, którzy zaszczycili naszą szkołę swoją obecnością. Pod fotografią można przeczytać kilka zdań wrażeń jakie wywarło na naszych gościach gimnazjum w Zakrzewie.


Rok szkolny 2015/2016

Radomski Czerwiec '76

Dnia 23 czerwca 2016 r. w ramach projektu "Świadkowie historii" realizowanego przez naszą szkołę, gośćmi specjalnymi byli: pan Stanisław Kowalski- prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 oraz Janusz Gregorczyk Członek Komisji Rewizyjnej.
Od 2011 roku działa w Radomiu Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76. Jego członkami są osoby najbardziej skrzywdzone, bestialsko torturowane na "ścieżkach zdrowia" i skazane na wieloletnie wyroki więzienia.
25 czerwca 1976 r. robotnicy w Radomiu wyszli na ulicę w proteście przeciw zapowiedzianej podwyżce cen żywności. Demonstracje przybrały gwałtowny charakter. Nasi goście byli świadkami i uczestnikami tych wydarzeń. Opowiadali zebranej młodzieży o tym, co przeżyli, o "ścieżkach zdrowia", więzieniach, o brutalnych represjach. Ujawniali nieznane powszechnie fakty, dotyczące radomskich robotnic i robotników. Goście przekazali młodemu pokoleniu przesłanie, że patriotyzm to wartość najważniejsza w życiu człowieka. Mówili również o konieczności kultywowania pamięci o tych, którzy przez media pogardliwie byli nazywani "warchołami". Spotkaniu przyświecało hasło "Gdyby nie Ursus i Radom to byś jadł chleb z marmoladą". Wypadki radomskie były kamieniem milowym na drodze ku wolnej Polsce. W 40 rocznicę "wydarzeń" w Radomiu my gimnazjaliści z Zakrzewa składamy hołd bezimiennym bohaterom i uczestnikom tamtych wystąpień. Pamięć o nich będzie trwała i umacniała nas w wierze, w sens nauki i walki o wolność, godność i sprawiedliwość w Polsce.


Wizyta Ułanów

W drodze na VIII Rajd Szlakiem Oddziału mjr. Hubala, ułani wstąpili do gimnazjum.

Rocznica śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal. 
Ułani, których w czwartek gościliśmy w naszej szkole dotarli do Anielina, wśród nich nasz uczeń Błażej Piasek.
W 76. rocznicę śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego odbyły się uroczystości przy szańcu zbudowanym   miejscu, gdzie został zastrzelony przez Niemców.

 


Rzecznik Praw Dziecka - Włodzimierz Wolski

 


 

Rok szkolny 2014/2015

W kwietniowy wieczór w Bibliotece Gminnej odbyło się spotkanie z panem Janem Orczykowskim-poetą i pasjonatem rodzinnej genealogii. W wieczorze poetycko-muzycznym licznie wzięli udział mieszkańcy Zakrzewa oraz zaproszeni goście. Pan Orczykowski znany jest wielu osobom z tego względu, że przez osiem lat był naczelnikiem gminy Zakrzew. Tego wieczoru poznaliśmy jego wielką pasję, jaką są wiersze. Pisze od kilku lat, próbując dokonać metaforycznej syntezy swojego życia, doświadczeń, pracy. Wybrane z ostatniego tomiku wiersze recytowały uczennice naszego Gimnazjum. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i refleksji. Pan Orczykowski zdradził zebranym, że poezja wiele dla niego znaczy. To właśnie w wierszach oddaje hołd bliskiej mu Małej Ojczyźnie, czyli Ziemi Zakrzewskiej. Jego poezja to również wyraz podziwu nad pięknem świata i człowieka.
Drugą część spotkania stanowił koncert Elżbiety Moczoł oraz Urszuli i Macieja Murawskich. Zebrani z przyjemnością wysłuchali jazzowych hitów z repertuaru Louisa Armstronga i Franka Sinatry.
Na zakończenie pan Jan Orczykowski składał autografy w tomikach swoich wierszy.


11 lutego 2015 odbyło sie spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

     
fotografie wykonały: Anna Drużdżel
i Kinga Stawczyk
z kl. 3b

Spotkanie z misjonarzem

 


Rok szkolny 2013/2014

Spotkanie z Julią Piterą

W ramach szkolnego cyklu "Gość miesiąca" 05 maja 2014 r. gościem zakrzewskiego gimnazjum była pani poseł Julia Pitera.
W spotkaniu uczestniczył również Wójt Gminy Zakrzew Sławomir Białkowski. Spotkanie miało na celu zapoznanie młodych ludzi z systemem zarządzania i funkcjonowania władzy centralnej oraz samorządu lokalnego. Miało również zachęcać młodych ludzi do uczestnictwa w życiu demokratycznym, a tym samym do stawania się aktywnymi i świadomymi obywatelami swoich społeczności. Podczas spotkania młodzi uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat naszej drogi do demokracji oraz struktur samorządowych i ich roli we współczesnej Polsce. Pani Poseł mówiła o tym, jak ważny w dzisiejszej demokracji jest udział w wyborach. Gimnazjaliści mieli możliwość zadawania pytań. Młodzież pytała m.in. o parytety w polskim Sejmie i pracę Posłanki w Klubie Parlamentarnym. Posłanka opowiedziała uczniom o swojej drodze do polityki i doświadczeniu, które według niej jest konieczne w pracy polityka i służbie społeczeństwu.
- Człowiek żyje i pracuje nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Poświęca część swojego życia na działania społeczne. To umacnia więzi społeczeństwa obywatelskiego - mówiła, odpowiadając na pytania uczniów. Mówiła również, na czym polega i jak wygląda praca posła. J. Pitera, zwróciła uwagę na to, by uczniowie nigdy nie pozostawali obojętni na ludzi potrzebujących pomocy, podkreślając, że nie należy lekceważyć ich problemów. Mówiła o tym, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka, nawet jeżeli ma on inne poglądy, jak duże znaczenie ma rzeczowa dyskusja. Podkreśliła przy tym, że sama bardzo lubi rozmawiać z ludźmi. Uczniowie byli dobrze przygotowani. Pojawiły się pytania o najnowsze wydarzenia na Ukrainie. Pani Poseł zachęciła uczniów do tego, aby te wydarzenia skłoniły młodych Polaków do poznawania historii Ukrainy i jej trudnych dziejów. Młodzież bez obaw zadawała również pytania gościowi dotyczące kandydowania z listy PO w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w mazowieckim okręgu wyborczym.
Spotkanie to było ciekawą lekcją o współczesnej demokracji. Uczniowie otrzymali książki "Demokracja to my". Spotkanie zakończyło się pamiątkowym wpisem Pani Poseł do szkolnej kroniki. Młodzi obywatele podziękowali posłance za przybycie i ciekawą lekcję. Zainteresowanie uczniów oraz żywa dyskusja świadczą o atrakcyjności spotkania i wadze poruszanych kwestii.

 


Spotkanie z poetą

27 września Bibliotekę Publiczną w Zakrzewie odwiedził poeta pochodzący z Cerekwi - p. Michał Sobol. Z naszego gimnazjum na spotkanie z twórcą wyruszyła grupa miłośników poezji z klas 2a, 2b, 3b oraz 1b. Pod opieką pani Doroty Pawlikowskiej bezpiecznie i punktualnie dotarliśmy do biblioteki. Obecni byli tam także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cerekwi, gdzie kształcił się p. Sobol. Kiedy zajęliśmy swoje miejsca, pani Marzanna Nosowska krótko powitała wszystkich, po czym pan Michał mógł już zacząć. Na początku przedstawił swój najnowszy tomik pt. "Pulsary". Wytłumaczył nam, że wiersze te czytane po kolei, układają się w spójną opowieść. Zachęcał nas do ich przeczytania, gdyż w jego utworach można znaleźć wiele refleksji i rozważeń na temat życia codziennego. Inspiracją  w tworzeniu  jest dla poety natura. W związku z tym powstała "kolekcja " dwunastu wierszy. Opisane tam miasta, odwiedzane wcześniej przez poetę, są porównywalne do owadów, które musiały zbierać, będąc w szkole leśniczej. Następnie pan Sobol przeczytał na kilka swoich utworów. I wreszcie przyszedł oczekiwany chyba przez wszystkich moment, w którym mogliśmy zadawać pytania. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że "mistrzem" naszego gościa jest Zbigniew Herbert. To właśnie czytając dzieła tego wybitnego poety, pan Michał w wieku 20 lat zaczął swoją przygodę z pisaniem. Wyznał nam też, że zawsze chciał napisać nietypowy wiersz, który będzie wyróżniał go wśród poetów. Dzięki temu powstał jego ulubiony utwór pt. " 1981-1983?". Na zakończenie spotkania każdy z uczestników mógł otrzymać  tomik "Pulsary" z dedykacją autora. Pan Michał Sobol na zakończenie wpisał się do naszej kroniki. Zwieńczeniem tego wydarzenia było zrobienie wspólnego zdjęcia. Było to wspaniałe spotkanie. Mamy nadzieję, że będzie ono inspiracją dla kolejnego pokolenia  poetów z zakrzewskiego gimnazjum.

Anna Kurowska kl. IIA

 


Spotkanie z Karolem Okrasą

11 września 2013 roku brać gimnazjalna powitała w swych progach niezwykłego gościa. Był nim Pan Karol Okrasa, znany w Polsce restaurator i mistrz kuchni. Zawitał w naszych stronach, by przyrządzić potrawy z regionalnych warzyw: papryki i bakłażana. Nie mogliśmy stracić tak niecodziennej okazji, by nie zaprosić go w progi Gimnazjum.
Gdy był młodym chłopcem bycie szefem kuchni pozostawało raczej w sferze jego marzeń. Pochodzi   z małej miejscowości i fakt ten dodatkowo odbierał mu wiarę w to, że coś w życiu osiągnie. W tym miejscu przestrzegł gimnazjalistów, że nie można rezygnować zbyt wcześnie z planów i wyobrażeń o własnej przyszłości.
Po krótkiej prezentacji uczniowie zasypali go pytaniami. Z wielką ochotą i przyjemnością pan Karol odpowiadał na nie, podkreślając, że trudy dzisiejszej bardzo intensywnej pracy są znośne dzięki jego wspaniałej rodzinie. Jaka zaś jest jego popisowa potrawa?  Są różne, ale najbardziej ceni regionalną kuchnię polską. Poza tym uwielbia eksperymentować i za każdym razem ta sama potrawa smakuje inaczej. Co zaś lubi jeść? Otóż to, co ktoś dla niego ugotuje. Ale jak przystało na prawdziwego kucharza, bywa też wybredny i krytyczny.
Zakończenie spotkania przedłużało się, zwłaszcza że przed gościem ustawiła się długa kolejka po autografy.  Gimnazjalistom zaimponowała historia gościa. Jest ona dowodem na to, że wytrwałość, upór   i marzenia to właściwa droga do sukcesu.


Rok szkolny 2012/2013

Spotkanie z pisarzem

W piątek 8 marca w bibliotece Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie odbyło się spotkanie z młodym pisarzem Maciejem Jemiołem, autorem powieści pt. "Dzienniki Gracza". Jest on uczniem pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu i mieszkańcem Jedlni Letnisko.
Na spotkanie zostali zaproszeni gimnazjaliści, którzy interesują się literaturą i lubią czytać książki. Przybyli na spotkanie uczniowie dowiedzieli się, że pisanie to, obok filozofii, druga pasja Maćka. Jest on również wielbicielem książek fantasy. Jego ulubionymi autorami są T. Pratchett, C.S. Lewis oraz J.R.R.Tolkien. Powieści tego ostatniego autora stały się inspiracją do napisania książki o przygodach bohaterów: Enthebila Filiöna i jego ucznia Pitera Novelinga. Wraz z nimi wkraczamy w fascynujący świat ludzi, elfów i krasnoludów. Bohaterowie muszą zmierzyć się ze złem, przeżywają rozterki miłości oraz doświadczają wielkiej przyjaźni - wszystkiego, co powinno znaleźć się w książce dla młodzieży.
Uczestnicy spotkania starali się dociec, co kierowało Maćkiem, że zaczął swoją przygodę z pisaniem. Dowiedzieli się, że młody twórca nie lubił wcześniej czytać. do czasu, aż jego rodzice wpadli na wspaniały pomysł.. Uczniowie ciekawi byli, czy bohaterowie powieści mają swoich odpowiedników w rzeczywistym świecie. Młody twórca zdradził również tajemnicę, że drzwi powieściowej kuchni, za którymi dzieją się niesamowite przygody, to w rzeczywistości drzwi do spiżarni w domu babci Maćka. Autor opowiedział też o tajnikach powstawania języka elfickiego. Gimnazjaliści mieli okazję dowiedzieć się o planach młodego twórcy oraz posłuchać fragmentu nowej powieści.
Jeden z uczniów klasy IIa - Paweł Przybyś przed spotkaniem autorskim powiedział, że "Dzienniki Gracza" przeczytał, gdy dowiedział się, że ich autorem jest chłopak niewiele starszy od niego. Zastanowiło go to, czy nastolatek jest w stanie napisać wartościową książkę? Jego zdaniem powieść  jest niezwykle wciągająca. Z zapartym tchem śledził przygody głównych bohaterów. Zauważył, że autor umiejętnie buduje napięcie, a język utworu jest prosty i codzienny. Uniwersalna jest tematyka powieści, koncentrująca się wokół spraw młodzieży gimnazjalnej i zwracająca  uwagę na poważny problem, jakim jest uzależnienie od komputera.
Polecił ją fanom literatury fantasy. Przekonywał, że dla tych, którzy nie znają książek tego gatunku, powieść "Dzienniki Gracza" jest doskonałym początkiem na zaznajomienie się z tego typu literaturą. Tym zaś, którzy są jej przeciwnikami, polecił książkę ze względu na to, że jest napisana przez kilkunastoletniego człowieka. A według niego napisanie powieści w tak młodym wieku jest nie lada wyczynem.
Na zakończenie spotkania Maciek obiecał, że odwiedzi ponownie Publiczne Gimnazjum w Zakrzewie, kiedy ukaże się jego kolejna powieść. Mamy nadzieję, że wkrótce to nastąpi.

Magdalena Sobień
Monika Gajda


 

Strażak naszym gościem

Prelekcja pana Łukasz Szymańskiego odbyła się w dniu 15 lutego 2013 roku. Na spotkaniu poruszana była tematyka zagrożeń w środowisku gimnazjalnym.
Obok tematyki ściśle związanej z niebezpieczeństwem wypalania traw, pan Łukasz mówił  o ryzykownych zachowaniach młodych ludzi nad akwenami wodnymi.
Zagadnął o wszystkiego rodzaju używkach, szybkiej kasie i "prawie pięści".
Gimnazjaliści dostali jasny komunikat w przypadku udzielania pierwszej pomocy.

 

Piłkarze Radomiaka byli gośćmi w gimnazjum

23 października w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie odbyło się spotkanie uczniów z piłkarzami drugoligowego klubu Radomiak Radom. Przedstawiciele drużyny w osobach trenera Armina Tomali, piłkarzy Sławomira Pacha, Piotra Banasiaka, Macieja Świdzikowskiego, Jacka Moryca i Leandro Rossi Pereira i kierownika drużyny Piotra Wątorskiego  cieszyli się dużym zainteresowaniem uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej. Na sali gimnastycznej zebrało się około 150 uczniów, którzy między innymi brali udział w konkursie rzutów karnych, żonglerki czy quizie na temat Radomiaka. Młodzież została obdarowana wieloma upominkami z motywem Radomiaka w postaci naklejek, planów lekcji, smyczy, a dla najlepszych w danych konkursach przygotowane były szaliki, koszulki i piłki. Na koniec godzinnego spotkania zawodnicy rozdali masę autografów oraz pozowali do zdjęć z uczniami.
Spotkanie zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Piotr Wątorski

 
 

 

   

Rok szkolny 2011/2012

"Pan Samochodzik "

Gościem Miesiąca w naszej szkole 2 grudnia był Pan Arkadiusz Niemirski - autor książek dla młodzieży i dorosłych. Oczarował wszystkich swym żartem i opowieściami o ,,Panu Samochodziku". Sam pisarz zadebiutował w 2000 r. powieścią "Pan Samochodzik i Skarby Wikingów". Jest to kontynuacja cyklu powieści detektywistycznych ,,Pan Samochodzik" autorstwa Zbigniewa Nienackiego.
Literat przedstawił nam się, jako osoba pełna życia i chęci do pracy. Pan Arkadiusz pracuje również nad scenariuszami filmowymi. Doświadczenia w tej dziedzinie nabył w latach młodości, gdy osobiście pisał skecze, które potem razem ze swoimi przyjaciółmi wystawiał na scenie.

Rok szkolny 2010/2011

Gimnazjalne spotkania z poetką

,,Złote myśli''

Myśli nabrzmiałe jak pełne kolorami złote głowy lip
poruszają się w takt wiatru
nim zwiędną i zlecą
obsypią swą mądrością przypadkowych przechodniów
dla których ubarwią upiększą świat
dają się nawet podeptać.

    Uczniowie w Publicznym Gimnazjum nr1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie  w ramach projektu gimnazjalnego "Czy warto czytać książki" gościli w murach szkoły poetkę młodego pokolenia, nauczycielkę języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Podgórze, członkinię Stowarzyszenia Oświatowego Sycyna, mieszkankę ziemi Jana Kochanowskiego - Panią Justynę Pyrgiel. W trakcie dwugodzinnego spotkania, młodzież miała okazję wysłuchać wierszy w interpretacji samej autorki ze zbioru poezji "Rozmowa oblana sokiem pomarańczy". Poetka opowiadała o rodzinie, bliskich jej sercu miejscowościach: Sycynie, Jasieńcu, Zwoleniu, do których często wraca w swoich wierszach. Zdradziła nam, że pierwszy wiersz napisała w wieku 6 lat, kiedy to w jej życiu zdarzył się niebezpieczny wypadek, została pogryziona przez psa i to właśnie ten "szczęśliwy" traf stał się inspiracją do powstawania kolejnych utworów. Pani Pyrgiel czerpie wartości z twórczości Jana Kochanowskiego oraz księdza Jana Twardowskiego (jako młoda studentka zafascynowana Jego poezją, uczęszczała na wszystkiego wykłady ówczesnego profesora UMCS-u Jana Twardowskiego). Jej twórczość poetycka to refleksja nad przyrodą, światem, a przede wszystkim człowiekiem.
   Po spotkaniu autorka podpisywała tomiki i pozowała do pamiątkowych zdjęć. Wyznała nam, że każde spotkanie z czytelnikami to poznawanie na nowo samej siebie. Uczniom bardzo się podobało, były to wiersze inne od tych, które czytamy w szkole. Myślę, że w chwili zadumy na pewno sięgną po tomik poezji o metaforycznym tytule "Rozmowa oblana sokiem pomarańczy". Pani Justyno, życzymy kolejnych sukcesów i laurów i czekamy na następne tomiki poezji.

                                                                                                                       Beata Słowik

 

 
  

 

..................................................................

12 października "Gościem miesiąca" był pan Przemysław Bednarczyk. Wybitny historyk, scenarzysta, reżyser oraz organizator inscenizajci bitew. Poznaliśmy pana profesora Bednarczyka, nauczyciela Liceum ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego, podczas Dożynek Gminnych 2010. To dzięki niemu mogliśmy przeżywać rekonstrukcję bitwy pod Hrubieszowem 1920 roku, w której zginęła Teresa Grodzińska.

 

  .....................................................................................   

  Wizyta biskupa Henryka Tomasika.

  ................................................................................

TERESA GRODZIŃSKA - BOHATERKA POCHODZĄCA Z TERENU GMINY ZAKRZEW

  Teresa Jadwiga Grodzińska zwana Terenią urodziła się 20 grudnia 1899 roku w rodzinie ziemiańskiej w majątku Jaszowice pod Radomiem. Była piąta z sześciorga dzieci Bronisławy z Arkuszewskich i Feliksa Grodzińskich. Jej ojciec i dziadek-Władysław Rudolf  Grodziński byli działaczami Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, a matka znaną radomską osobistością-założycielką Radomskiego Koła Ziemianek. Terenia wychowywała się w atmosferze patriotyczności, religijności i zaangażowania społecznego.
  Bohaterka początkowo uczyła się w domu, a następnie w latach 1914-1918 uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego Marii Gajl w Radomiu-obecnie III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego. W 1915 r. wstąpiła do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej, gdzie jako delegatka organizacji wyjednała u władz szkolnych założenie drużyny harcerskiej na terenie gimnazjum. Była również inicjatorką utworzenia samorządu szkolnego. W 1918r.. ukończywszy gimnazjum, rozpoczęła naukę w Szkole Ogrodniczej w Warszawie. Przez rówieśnice została zapamiętana jako osoba serdeczna, otwarta oraz posiadająca niezłomne zasady moralne i etyczne.
  Wobec rozpoczętej w styczniu 1919r. wojny polsko-bolszewickiej ta młoda kobieta nie pozostała obojętna: Ona, jej kuzynka i koleżanka postanowiły wziąć udział w walce. Po ukończeniu kursu sanitarnego odbyły praktyki w Szpitalu Ujazdowskim w stolicy, starając się o skierowanie na front. W lipcu 1920r. została sanitariuszką w stacjonującym w rejonie Hrubieszowa II batalionie 4 pułku piechoty legionowej. Podczas bitew Teresa niezmordowanie niosła pomoc rannym. Szczególnie ciężka walka nastąpiła 21 sierpnia. Teresa pełniąc służbę podczas ataku pod Hrubieszowem, przeprowadziła rannych przez płonący most nad rzeką Huczwą. Przeniosła rannych na własnych plecach  i w ten sposób uratowała życie kapralowi Paltynowi i wielu innym. Ten wyczyn stał się podstawą do odznaczenia jej krzyżem Virtuti Militari. W walkach o Hrubieszów, które trwały 10, dni sanitariuszka pełniła swoją służbę do ostatnich chwil bitwy. Podczas odwrotu ,nie zdążywszy uciec. dostała się do niewoli Kozaków, którzy zagarnęli ją koło wsi Stepankowice, a następnie uprowadzili do Czartowi, gdzie została zamknięta w wiejskiej chałupie. Była to noc z 1 na 2 września. Z relacji miejscowej ludności wiadomo, że w obronie swej czci walczyła siekierą przez kilka godzin, lecz w końcu padła w tej nierównej walce-rozwścieczeni Kozacy rozsiekali ją szablami. Po opuszczeniu przez nich wsi została pochowana na miejscowym cmentarzu. Po ponownym zajęciu Hrubieszowa przez oddziały polskie, na rozkaz dowódcy 35 pułku piechoty, ciało bohaterki odkopano i pochowano bezimiennie, choć z honorami wojskowymi na cmentarzu w Chełmie. Na jej grobie umieszczono krzyż z napisem "Cześć Ci, Męczennico".
   15 września tego samego roku rodzina ekshumowała zwłoki i 18 września przewiozła je na cmentarz w Radomiu, gdzie została pochowana w grobowcu rodzinnym. W uroczystościach brała udział kompania honorowa i orkiestra wojskowa. Trumnę wieziono na lawecie armatniej, za którą wraz z rodziną szli żołnierze uratowani przez sanitariuszkę. Pogrzeb w Radomiu zmienił się w manifestację patriotyczną, a miasto bez żadnych nakazów ,z własnej woli przybrało szatę powagi świątecznej.
  Właśnie z okazji 90 rocznicy śmierci bohaterki, w miejscu jej urodzenia - Jaszowicach, odbyła się msza polowa, w której uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum oraz reprezentujący go poczet sztandarowy na czele z Panią Dyrektor Krystyną Smolińską .Podczas uroczystości zebrani śpiewali religijne pieśni, a zachód słońca był znakomitą oprawą ceremonii. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na uroczysty posiłek, wspólnie z rodziną Teresy Grodzińskiej. Rozdawane w formie folderu informacje o sanitariuszce, mogły przybliżyć każdemu z nas życie tej wspaniałej kobiety. Jesteśmy dumni ,że na naszej ziemi urodziła się  osoba bezinteresownie niosąca pomoc innym. Jest ona z pewnością wzorcem i autorytetem dla każdego z nas, doskonałym przykładem poświęcenia się dla drugiego człowieka.


Agata Szwarczewska
Magdalena Młynarczyk
Damian Majchrzak
uczniowie P.G. w Zakrzewie
kl. IIa

 

 

 

Rok szkolny 2009/2010

 

 Goście z Łodzi

  Goście z Anglii

"Wędrówką życie jest człowieka"

Był piękny, słoneczny lecz mroźny poranek 2 marca, gdy do szkoły przyjechały panie: Wendy Hill, Nina Myszkowski i Aneta Ciach. Nauczycielki pracują w szkole w Southampton w Anglii, w której uczy się ponad trzydziestoosobowa grupa polskich dzieci. W związku z wyjazdami rodzin polskich do Wielkiej Brytanii liczba tych dzieci stale przybywa. Celem ich wizyty było nawiązanie współpracy, a jednocześnie zapoznania się
z polskim systemem nauczania, aby pomóc swoim uczniom w szybkiej adaptacji w angielskiej placówce. Nasza szkoła, jej osiągnięcia, baza dydaktyczna i sportowa oczarowały je tak bardzo, że postanowiły odwiedzić Zakrzew. Ich uwagę przyciągnął szkolny ogród botaniczny, którym możemy się pochwalić.
Z zaciekawieniem oglądały również boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, szkolne muzeum regionalne, kawiarenkę, puchary i dyplomy oraz kroniki, w których odnotowane są najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.
Po zwiedzeniu placówki uczestniczyły w lekcji pokazowej w klasie IA z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego. Innowacyjny  program opracowali nauczyciele języka angielskiego Radosław Kulak i Krzysztof Bartold. W zajęciach wykorzystano aktywizujące metody pracy. Uczniowie czynnie uczestniczyli w lekcji, wspólnie śpiewali z nauczycielem, który grał na gitarze. To szczególnie spodobało się obserwującym lekcje gościom.
Następnie odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie. Tu poznały pracę pedagoga szkolnego, logopedy, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej. Zapoznały się z ofertą pracy pozalekcyjnej. Nauczycielki z Anglii odwiedziły przedszkole, gdzie obserwowały zajęcia dydaktyczne we wszystkich grupach wiekowych i zobaczyły plac zabaw. Na koniec pobytu w szkolnej kawiarence przy herbacie Wendy, Nina i Aneta spotkały się z władzami gminy Zakrzew i miały okazję podzielić się swoimi wrażeniami.
Drugiego dnia wizyty goście wraz  z uczniami klasy językowej, szkolnym autokarem pojechali na wycieczkę do Puław, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Nauczycielki z Southampton w Nałęczowie poznały miejsca, w których przebywali znani polscy pisarzy, tacy jak Stefan Żeromski, Bolesław Prus, a przede wszystkim nasz patron Henryk Sienkiewicz. Szczególnie zachwycił je przepiękny Kazimierz Dolny położony nad Wisłą  - miasto artystów. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.
Wizyta zapoczątkowała wzajemną współpracę. Narodził się pomysł, aby uczniowie z Zakrzewa nawiązali kontakt ze swymi rówieśnikami z Anglii. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli poznać szkołę w Southampton i jej uczniów.

 

 Biskup Radomski Jan Chrapek


Biskup Radomski Jan Chrapek rozdaje autografy

Günter Krings

Günter Krings

Janusz Steinhoff - wicepremier RP

Katarzyna Skórzyńska - była ambasador RP w BrazyliiPodlaski Janko Muzykant - Mieczysław Borkowski

Sebastian Jeziorny śpiewa wiersze Edwarda Stachury

Krzysztof Petek - pisarz