strona główna
  misja naszej szkoły
  historia szkoły
  patron naszej szkoły
  muzeum regionalne
  galeria zdjęć
  grono pedagogiczne
  nasi absolwenci
  hymn szkoły
  foldery szkoły
  kawiarenka
  radiowęzeł
  dokumenty szkolne
  co dalej Gimnazjalisto?
  Wiarygodna szkoła
  akcja "Szkoła z klasą"
  happeningi, ogniska, imprezy
  sport, UKS "AS" Zakrzew
  projekty, konkursy
  gazetka "Szuflada"
  gość miesiąca
  wolontariat
  uroczystości szkolne
  nasza miejscowość
  nietypowe lekcje
  wycieczki, zielona szkoła
  edukacja obywatelska
  samorząd szkolny
  świadkowie historii
  Wieści
  dla rodziców
  kontakt
 
Uroczystości szkolne
 

Rok szkolny 2016/2017

Jasełka 2016

Fotoreportaż na facebook


Koncert Pieśni Patriotycznej

Fotoreportaż na facebook


Dzień Komisji i Edukacji Narodowej

 Fotoreportaż na facebook


Rok szkolny 2015/2016

Uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich oraz zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 Fotoreportaż na facebook


Uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

    Fotoreportaż na facebook


Panowie zawsze pamiętają o kobietach

 


97. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


Dzien Komisji Edukacji Narodowej

Tegoroczne Święto Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie, które odbyło się 13 października 2015 roku, miało niezwykle atrakcyjny przebieg. Oczywiście od rana pięknie ubrani uczniowie składali swym belfrom serdeczne życzenia, wręczając kwiaty lub drobne, słodkie upominki. Lekcje, choć trwały od rana do późnego popołudnia, również były trochę inne. Przede wszystkim z tego względu, że uczniowie zachowywali się wyjątkowo grzecznie, chcąc w ten sposób wyrazić swoje podziękowania i swój szacunek wobec tych, którzy niestrudzenie stoją na straży ich edukacji i wychowania. 
Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń, dla wszystkich pracowników szkoły, przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego- Martę Krzyżanowską. 
Dyrektor Gimnazjum, Krystyna Smolińska, dziękując za oddanie i pracę wszystkim pracownikom szkoły, wręczyła niektórym z nich wyróżnienia.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, która w tym roku przybrała formę koncertu życzeń. Prezenterzy, odczytywali życzenia dla Pań Dyrektorek, nauczycieli i pozostałych pracowników. Specjalnie dla każdego występowała gwiazda polskiej sceny muzycznej. Każdy wykonawca lub zespół prezentował układ choreograficzny, koniecznie uzupełniony odpowiednią charakteryzacją.
Dla całej społeczności uczniowskiej jak również dla pracowników gimnazjum dzień był naprawdę wyjątkowy i prawdziwie świąteczny. Godzinny koncert pozwolił zapomnieć o klasówkach, odpytywaniach a jednocześnie pokazał, że w szkole może być przyjemnie. Organizatorzy przedsięwzięcia już poczynili starania, by w przyszłym roku przybyły do Gimnazjum kolejne gwiazdy polskiej estrady.


 

Rok szkolny 2014/2015

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 


Jasełak 2014

     Dnia 19 grudnia 2014r. w naszym gimnazjum odbyły się Jasełka z udziałem uczniów z klas Ia, Ib oraz klasy IIb. Organizacją przedstawienia zajęły się panie: Edyta Maj, Beata Słowik, Dorota Pawlikowska i pani Magdalena Sobień. Początki jak zawsze były trudne, ale staraliśmy się najlepiej jak tylko mogliśmy. Wraz z nauczycielkami nadzorującymi nasze zmagania chcieliśmy dorównać przedstawieniom, które odbyły się wcześniej. Poświęciliśmy wiele godzin na szlifowanie naszych talentów, by tegoroczne Jasełka były wyjątkowe. Mimo zmęczenia wiążącego się z dużą ilością prób, nie chcieliśmy przerywać. Przedstawieniu towarzyszył chór pod przewodnictwem nauczyciela muzyki w naszej szkole -  pana Lucjana Krzyśka. Chór składał się z dziewcząt z różnych klas gimnazjum. Pomimo nawału lekcji i zdartych gardeł uczennice nie chciały opuszczać prób chóru, aby solidnie przygotować się do występu. Gdy wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień Jasełek, wszyscy uczniowie biorący udział w przedstawieniu byli mocno podenerwowani, ale dzięki piątkowej ekipie radiowęzła, która zafundowała nam koncert kolęd, mogliśmy odprężyć się, zapomnieć o stresie wiążącym się wystąpieniem przed dużą publicznością oraz poczuć magię świąt. Na szczęście przedstawienie się udało. Dostaliśmy wielkie brawa oraz wiele pozytywnych komentarzy ze strony nauczycieli i uczniów. Od pani dyrektor Krystyny Smolińskiej otrzymalismy szczególne podziękowania na ręce nauczycielek przygotowujących Jasełka. Jesteśmy wdzięczni paniom, które pomagały nam przygotować się do występu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wystąpić jeszcze  w wielu przedstawieniach.  

Uczennice klasy Ia
Kasia Borkowska
 Weronika Drabik

 


Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

15 października 2014 roku w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Program artystyczny przygotowany przez uczniów klas: 1a, 1b i 2b pod opieką pani Magdaleny Wójcik, obfitował w scenki pełne humoru, parodiujące zachowania zarówno nauczycieli jak i uczniów.
Wspaniały nastrój wprowadziły uczennice klas pierwszych: Monika Wiśniewska i Izabela Pluta śpiewając utwór " Nasza szkoła". Monika i Iza przygotowały również muzyczny upominek na zakończenie. Była to piosenka " Zabiorę cię".
Uczniowie swoim występem podziękowali wszystkim pracownikom naszej szkoły za ich codzienny trud.
Uśmiech na ustach zebranych świadczył o tym, że był to przyjemnie spędzony czas.
Pani Dyrektor Krystyna Smolińska złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty z okazji ich święta i życzyła dalszego powodzenia w życiu zawodowym i osobistym. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.


Rok szkolny 2013/2014

Obchody kanonizacji Jana Pawła II
w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie

            6 maja 2014 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza w Zakrzewie odbyła się uroczystość ku czci Papieża św. Jana Pawła II pod hasłem: "Młodzi, nie lękajcie się świętości".
O godz. 845 dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców, władze lokalne, absolwenci oraz młodzież gimnazjalna w orszaku przeszli spod szkoły do kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela, aby wziąć udział w uroczystej mszy dziękczynnej za dar kanonizacji Jana Pawła II. Następnie uroczystości przeniosły się na teren gimnazjum. Wyjątkowy program słowno - muzyczny przygotowały nauczycielki j. polskiego B. Słowik oraz E. Maj, nad oprawą muzyczną czuwał p. Lucjan Krzysiek. Młodzi aktorzy uczcili ten historyczny fakt, przybliżając świętość naszego Papieża. Jego nauczanie i świadectwo życia pokazuje młodym, że we współczesnym świecie świętość jest możliwa dla każdego z nas. Musimy spełnić tylko kilka warunków. Jeśli będziemy ludźmi dobrymi, życzliwymi dla innych, będziemy potrafili pokonać swoje słabości, to wtedy staniemy się doskonali.
Wspomnieniom o Janie Pawle II towarzyszyło odsłonięcie, na górnym holu gimnazjum, miejsca upamiętniającego Papieża Polaka. Na krzyżu z piaskowca zawisł portret Jana Pawła II, który został opatrzony napisem: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Na koniec uczniowie i zaproszeni goście odśpiewali Barkę i pozdrowili Papieża gorącymi oklaskami. Do zebranych z głośników popłynęły słowa Ojca Św.: "Obejmuję sercem młodzież tu obecną, pragnę każdego dotknąć i przytulić." Te słowa sprawiły, że w naszych oczach pojawiły się "łzy wzruszenia".
To spotkanie i modlitwa na długo zapadną w pamięci gimnazjalistów, ponieważ na czas uroczystości Ks. Proboszcz Ireneusz Kosecki przyniósł relikwie św. Jana Pawła II. W Ich obecności zebrani odmówili modlitwę, a następnie Ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa. Była to wyjątkowa chwila dla całej społeczności zakrzewskiej. Na koniec Pani Dyrektor Krystyna Smolińska, nie kryjąc wzruszenia, podziękowała uczniom i nauczycielom za pracę i wielkie serce włożone w przygotowanie tej jakże ważnej uroczystości, która na pewno zapisze się na kartach historii szkoły. Pani Dyrektor podkreśliła, że młodzi ludzie jeszcze raz udowodnili, jak bliska jest im postać Papieża Polaka - człowieka tak zwyczajnie niezwykłego, że aż świętego.

Beata Słowik

 


Pamiętamy o Uchwaleniu
Konstytucji 3-go maja


13 grudnia
PAMIĘTAMY

 Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie przygotowali montaż słowno- muzyczny, którym upamiętnili obchodzoną 13 grudnia 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Szkolne przedstawienie miało na celu przywołanie i utrwalenie w pamięci okoliczności wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego oraz jego przebieg. Tamtej grudniowej nocy zabito wolność w naszej umęczonej Ojczyźnie.
Dzień 13 grudnia 1981 roku nie powinien mieć miejsca w historii Polski!
Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a niezaciśniętą pięścią.
Można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć!
Tamta grudniowa noc nie powinna mieć miejsca w historii Polski. To nieliczne hasła, które padały z ust aktorów podczas szkolnego przedstawienia
Akademię przygotowali uczniowie z klasy I b  pod kierownictwem pani  Edyty Maj i  Beaty Słowik. Nad oprawą muzyczną czuwał szkolny chór pod opieką pana Lucjana Krzyśka, scenografię przygotowały uczennice klasy II d w ramach projektu gimnazjalnego, zaś prezentację multimedialną przygotowali uczniowie klasy IIIa i IIIb.
- Podczas tej akademii towarzyszyło mi niesamowite wzruszenie. To było coś pięknego. Przekonaliśmy się, jak ważna dla młodzieży jest wolność - powiedziała po uroczystości pani Krystyna Smolińska.

 

 


11 LISTOPADA - ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

Zanim nadszedł dla Polaków upragniony Dzień Niepodległości - 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Z okazji 95tej rocznicy odzyskania niepodległości gimnazjaliści przygotowali wzruszającą akademię.
ŻYCIE - to największy dar, skarb, piękno. To radość, ale także łzy., to chwile szczęścia ale także trudne doświadczenia.
ŻYCIE - to TY, to twój dom, twoi bliscy, twoje zainteresowania, twoja szkoła.
ŻYCIE - to nie tylko przywilej, ale i obowiązek, nie tylko dar, ale i ofiara.

POMYŚL: Jesteś POLAKIEM. Żyjesz w wolnej POLSCE. Ta WOLNOŚĆ ZOSTAŁA Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o NIEPODLEGŁOŚĆ wywalczyli ją również dla Ciebie.
- Co teraz zrobisz z tą WOLNOŚCIĄ?
- Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń i słabości?
- Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?

 


 

Rok szkolny 2012/2013

Powtórka z Tuwima

 


222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


 

Dzień Kobiet


JASEŁKA 2012 "W stronę światła"


W grudniu 2012 r. gimnazjaliści zgodnie z wieloletnia tradycja szkolną oglądali i przeżywali jasełka bożonarodzeniowe. Świąteczny nastrój podkreślała specjalna aura szkolna: choinki, girlandy, lampki i melodie kolęd płynące z głośników radiowęzła. Na drugiej godzinie lekcyjnej młodzież klasy Ia pod opieką Pani Doroty Pawlikowskiej zaprezentowała minisłuchowisko radiowe o tematyce świątecznej zakończone serdecznymi życzeniami. Wreszcie o godz.12:30 wszyscy skupiliśmy się na szkolnej scenie. Tegoroczne jasełka pod hasłem "W stronę światła" miały charakter bardzo współczesny. Wokół świątecznego stołu, strojnego i bogatego, skupiły się osoby w rożnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, ale połączyły ich jednak podobne problemy, nieobce każdemu. Życiowe kłopoty przysłoniły bohaterom sens i cel przeżywania Świąt. Bezradność, bieda, samotność, brak czasu, brak przyjaciół - te dylematy zagubiły w człowieku człowieczeństwo. Zatroskani zaczęli zadawać sobie: Czym jest Boże Narodzenie? Gdzie jest Betlejem? Czy Bóg narodzi się we mnie?
Mocą wspólnoty, w której znaleźli się bohaterowie, dzięki sile Światła, które rozjaśniło ciemną stronę ludzkiego  życia odnaleźli w sobie radość i ufność, szczęście i miłość, wszystko to, co jest odwrotną stroną rozpaczy. Maleńki Jezu narodził się w tych wszystkich, którzy pokochali innych.
Scenariusz Jasełek wzbogacił śpiew chóru szkolonego, który pięknie i wzruszająco wykonał kolędy i pastorałki: "Uciekali", "Nie było miejsca dla Ciebie", "Znaki pokoju", "Pastuszek bosy", "Zawieja i beznadzieja" pod. batutą  pana Lucjana Krzyśka.
Nad całością imprezy czuwały nauczycielki j. polskiego.

 


 

PAMIĘTAMY!!

13 grudnia minęła 31 rocznica
STANU WOJENNEGO


11-go listopada


Rok szkolny 2011/2012

221 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Rok 2010/2011

Zakrzew, dn. 06 maja 2011

MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA
W INTENCJI BŁOGOSŁAWOINEGO JANA PAWŁA II

..................................................................

 220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

..................................................................

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego"  w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

 

   Dzień papieski

................................................................................................. 

Jak w Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie świętowano
  Dzień Edukacji i Komisji Narodowej?

  Tegoroczne Święto Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie, które odbyło się 13 października 2010 roku, miało niezwykle atrakcyjny przebieg. Oczywiście od rana pięknie ubrani uczniowie składali swym belfrom serdeczne życzenia, wręczając kwiaty lub drobne, słodkie upominki. Lekcje, choć trwały od rana do późnego popołudnia, również były trochę inne. Przede wszystkim z tego względu, że uczniowie zachowywali się wyjątkowo grzecznie, chcąc w ten sposób wyrazić swoje podziękowania i swój szacunek wobec tych, którzy niestrudzenie stoją na straży ich edukacji i wychowania.
  Oficjalna uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń, dla wszystkich pracowników szkoły, przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego- Justynę Gulińską. Nie zabrakło również życzeń od przedstawicieli Rady Rodziców.
Dyrektor Gimnazjum, Krystyna Smolińska, dziękując za oddanie i pracę wszystkim pracownikom szkoły, wręczyła niektórym z nich wyróżnienia, które w tym roku przyznał również wójt gminy Zakrzew pan Sławomir Białkowski.
  Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, która w tym roku przybrała formę koncertu życzeń. Prezenterzy, odczytywali życzenia dla Pań Dyrektorek, nauczycieli i pozostałych pracowników. Specjalnie dla każdego występowała gwiazda polskiej sceny muzycznej. Każdy wykonawca lub zespół prezentował układ choreograficzny, koniecznie uzupełniony odpowiednią charakteryzacją. Jako pierwszy wystąpił szkolny zespół "Boys" z przebojem "Jesteś szalona" skierowanym do dyrektorki szkoły Pani Krystyny Smolińskiej.
  Tuż po nim wystąpił, nikt inny jak Piotr Kupicha, Historycy usłyszeli dedykowaną dla nich piosenke "Chabry z poligonu", zaś "językowcy" - "Englisch is easy". Pani plastyczka usłyszała hit zespołu 2+1, a nauczyciele wychowania fizycznego piosenkę "Do boju Polsko", którą wykonywał, niewielkiej postury, uczeń klasy Ia. Wśród plejady gwiazd nie mogło oczywiście zabraknąć Edyty Górniak, Rudiego Schuberta, Krzysztofa Krawczyka, Kayah, Jerzego Połomskiego, Arki Noego no i oczywiście Dody.
Wszyscy uczniowie biorący udział w tegorocznym święcie, z wielką odwagą i odpowiedzialnością wcielali się w postaci sceny muzycznej. Świadczył o tym śpiew, uśmiechy i gromkie brawa zarówno nauczycieli jak również uczniów. Każda kolejna "gwiazda" wychodząca na scenę witana była salwami śmiechu i burzą oklasków, bo charakteryzacja była bardzo wyrazista i oczywiście celowa. W ten sposób na scenie pojawiła się delikatna, zwiewna i wrażliwa Edyta Górniak lub pan z pięknie zaczesaną grzywką na bok, czyli sam Jerzy Połomski, w którego postać wcielił się przystojny uczeń klasy III a.
Jednak tego dnia scena należała niewątpliwie do Dody. Jej blond włosy, krótka spódniczka, kozaki na bardzo wysokich obcasach i ostry makijaż nie pozwoliły rozpoznać w niej znanego wszystkim ze swej skromności ucznia klasy III a.
Koncert zakończył się wspólnym występem wszystkich uczestników akademii, którzy wykonali piosenkę zespołu "Kombi" życząc swoim nauczycielom "Słodkiego, miłego życia".
 Dla całej społeczności uczniowskiej jak również dla pracowników gimnazjum dzień był naprawdę wyjątkowy i prawdziwie świąteczny. Godzinny koncert pozwolił zapomnieć o klasówkach, odpytywaniach a jednocześnie pokazał, że w szkole może być przyjemnie. Organizatorzy przedsięwzięcia już poczynili starania, by w przyszłym roku przybyły do Gimnazjum kolejne gwiazdy polskiej estrady.

 

.............................................................................................

   Rok 2010 - Rokiem Chopinowskim

 

.............................................................................................

Rok szkolny 2009/2010

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011

 

 3 maja 2010

   

...........................................................................

   Pamiętamy - KATYŃ 1940 - 2010

   16 kwietnia w Zakrzewie odbyła się Msza święta za Ojczyznę, w której udział brali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gulinie, przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie.
Mszę odprawił proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, ksiądz Roman Adamczyk. Po mszy uczniowie przeszli w ciszy i skupieniu do miejsca pamięci, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie przeszli do szkoły, gdzie w ogrodzie botanicznym Gimnazjum posadzono czterometrowego dęba, symbol Katynia wczoraj i dziś. Powinnością żywych jest złożenie hołdu zmarłym i pamięć o nich. Uczniowie będą pielęgnować drzewo, tak jak pielęgnuje się pamięć o bliskich. Pamięć o nich nie może zaginąć, nie mogą być tylko kolejną kartą historii. Uczennica gimnazjum odczytała apel do zgromadzonych: "Oni wszyscy oddali życie za Ojczyznę, w walce o nasz honor. Dla każdego te dwa dramaty miały inny oddźwięk, wzniosły cos innego w nasze życie. Dzisiaj sadzimy to drzewo, które stanie się symbolem wydarzeń katyńskich. Aby pamięć o ofiarach poległych za Ojczyznę nie powracała tylko z ogromną tragedią".
Wśród zaproszonych gości był również pan Tadeusz Adamczyk, członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

 

    11 Listopada

                10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia, pt.: "Żeby Polska była Polską" z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość ta stała się dla nauczycieli historii - pani  M. Zamkowskiej i pani M. Prorok inspiracją do przedstawienia młodzieży długiej i trudnej drogi naszej ojczyzny do wolności w latach 1795-1989 i narodzin III Rzeczpospolitej.
            W przygotowanie uroczystości z wielkim poświęceniem zaangażowali się uczniowie klasy IIIa: Michał Miros, Arkadiusz Przybyś, Monika Szmit, Bartłomiej Drabik, Milena Mortka, Wiktoria Mortka, Aleksandra Nowocień, Karolina Tkaczyk, Michał Żurowski, Artur Piorun oraz uczniowie klasy IIa: Justyna Gulińska, Olga Rdzanek, Milena Górka, Sylwia Kowal. Recytacjom wierszy i dialogom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Wychowankowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wierszy m. in. J. Słowackiego, K.K. Baczyńskiego, A. Mickiewicza, A. Słonimskiego, W. Broniewskiego. Tło muzyczne stanowiły: "Warszawianka", "Marsz Pierwszej Brygady", piosenki E. Demarczyk, J. Kaczmarskiego, J. Pietrzaka, J. Kofty. Ogromne wrażenie wywarły filmy dokumentalne z czasów II Wojny Światowej i okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń i przybliżyła historię Polski, szczególnie tę najnowszą.

...............................................................................................

    Grób Pamięci w Mleczkowie

...............................................................................................

Rok szkolny 2008/2009

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2008/2009

   

200 rocznica urodzin, 160 rocznica śmierci Juliusza Słowackiego

4 rocznica śmierci Wielkiego Polaka - Jana Pawła II

Wybory Miss

9 marca odbyła sie akademia z okazji Dniak Kobiet. Podczas uroczystości została wybrana Miss Gimnazjum, którą została Magdalena Górska. Gratulujemy.
Nauczyciele wychowania fizycznego wręczyli dyplomy i nagrody najlepszym sportowcom.

Wigilia w gimnazjum

...................................................................................................

11 listopada - 90 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległosci

...................................................................................................

HALLOWE'EN 2008

W dniu 31 października 2008r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie obchodzony był dzień, który w kalendarzu krajów anglosaskich zajmuje wyjątkowe miejsce. Właśnie 31 października obchodzone jest Hallowe'en. Nazwa ta jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Święych. To straszne święto obchodzono już 2000 lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilią Wszystkich Świetych". W nocy z 31 października na 1 listopada, miłośnicy Halloween, podobnie jak starożytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice i urządzają pochody przez ulice miast. Święto, to ma jednak inne oblicze. Dziś oznacza, przede wszystkim dobrą zabawę.
W celu zapoznania z kulturą krajów anglojęzycznych klasa językowa, 1A pod kierownictwem wychowawcy Krzysztofa Bartolda przygotowała z tej okazji przedstawienie. O poranku szkoła wysłuchała audycji okolicznościowej przygotowanej przez uczennice Martynę  Mortkę oraz Milenę Górkę.
Spektakl rozpoczął się na holu szkoły, który był oświetlony jedynie świeczkami. Atmosferę grozy potęgował witający i prowadzący imprezę Hrabia Dracula (w tej roli wystąpił wychowawca klasy Krzysztof Bartold) oraz wampiry, zjawy, śmierci i inne upiory. Pierwsza część to wszystkim znany skecz Kabaretu Ani Mru Mru pt. Tofik (przetłumaczony na język angielski przez ucznia klasy Mateusza Stopkę, który również odgrywał główną rolę), spot reklamowy z mumią reklamującą papier toaletowy, scenka z akwizytorką, która sprzedaje sprzęt Śmierciom oraz występ zespołu heavymetalowego, The Czachors. Wszystko w tej części zostało przekazane w języku angielskim.
Druga część to halloweenowe party. Uczniowie łowili jabłka z miski pełnej wody oraz żelki w postaci robaków i dżdżownic miski pełnej bitej śmietany oraz uczestniczyli w wielu innych atrakcjach.  Proszę tylko spojrzeć:

 

...................................................................................................

Dzień Komisji i Edukacji Narodowej

...................................................................................................

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2007/2008

...................................................................................................

Konstytucja 3 - go maja

W dniu 30 kwietnia uczciliśmy Święto Narodowe - Konstytucje 3 maja. Uczniowie klas trzecich wprowadzili nas w wydarzenia tamtych dni podczas lekcji historii. A chór szkolny wspaniale odśpiewał (razem z nami) hymn narodowy.

...................................................................................................

Wesołych Świąt

...................................................................................................

Dzień Kobiet

   Kobieta to jest takie homo, co nigdy nic z nią nie wiadomo. Może na przykład bez przyczyny, cię doprowadzić do ruiny. Albo wymyśli taki kawał, że tylko nagły serca zawał. To sekutnica, to hetera, to jędza, zmora et ce tera. To trzęsawisko, dno i marazm, to wszystkie kataklizmy na raz. Ale! Mimo tych wszystkich wad niestety, żyć dziś nie można bez Kobiety. Kobieta bowiem na ziemskim padole, spełnia ogromnie ważną rolę

...................................................................................................

Zakochani są wśród nas...

   Kto się czubi, ten się lubi, takie jest przysłowie. Więc wypada je przypomnieć w tym Dniu Świeta Kobiet. Choć czubimy się czasami lubicie nas przecie bo bez dziewczym strasznie nudno było by na świecie. Komu byście fundowali do kina bilety? NUDNO BYŁOBY BEZ KOBIET, WIĘC WIWAT KOBIETY!!!

 

...................................................................................................

Wesołych Świąt, EUROPO!


Święta Bożego Narodzenia sprzyjają rozbudzeniu aktywności uczniów. Ileż to okazji, żeby pokazac swoje talenty i zaangażowanie - Jasełka, wspólne śpiewanie kolęd, wigilie klasowe. W tym roku w naszym gimnazum postanowiliśmy również zorganizować przedstawienie przybliżające tradycje bożonarodzeniowe w krajach niemiecko- i angolojęzycznych. Odbyło się ono 21 grudnia. Była więc sposobność, aby co ambitniejści, przy pomocy i pod kierunkiem nauczycieli języków obcych, mogli popisać się swoją znajomością języka, odgrywając scenki z życia dwóch rodzin -- Schmidtów i Smithów, a więc niemieckich i brytyjskich odpowiedników naszych poczciwych Kowalskich.
Klasa 3a, pod wodzą p. Marii Celińskiej, przeniosła nas najpierw do Bawarii, gdzie państwo Schmidt gotowali się do wigilii. Nie mogło na niej zabraknąć pieczonej gęsi, której to sposób przyrządzania plastycznie przedstawiła gospodyni w otoczeniu niecierpliwie oczekujących Mikołaja dzieci. Po powrocie pana domu wszyscy zasiedli do wieczerzy, opowiadając o innych niemieckich tradycjach. Przedstawiono też kilka zwyczajów związanych z karnawałem, w tym przerażającą scenę obcinania krawata. Mikołaj nie zawiódł oczekiwań dzieci, zjawiając się z prezentami, za co w formie wiersza otrzymał podziękowania. Wszyscy urzeczeni wysłuchali Das Heilige Nacht.
Scena z rodziną Smithów w roli głównej poprzedzona została mulimedialną precezntacją filmu animowanego i bardzo znanej piosenki Jingle Bells. Państwo Smith, ich dzieci i znajomi (w tej zbiorowej roli klasa 1a pod opieką pani Emilii Rudeckiej oraz panów Krzysztofa Bartolda i Radosława Kulaka) przedstawili najbardziej charakterystyczne brytyjskie tradycje bożonarodzeniowe - przyrządzanie puddingu, Boxing Day i wiele innych. Oczywiście zjawił się też Santa Claus wsuwając prezenty w skarpety i pod choinkę oraz racząc się zostawionymi specjalnie dla niego ciasteczkami i mlekiem. Mogliśmy też wysłuchać orędzia królowej - tłumaczonego na ekranie. Na koniec, przy akompaniamencie gitary (grał na niej p. Bartold - jak zwykle niezawodny w sprawach wokalno-instrumentalnych), wszyscy odśpiewali kilka kolęd i piosenek bożonarodzeniowych.
Warto nieraz poczuć atmosferę świąt z innej, niż nasza polska, perspektywy. Przedstawienie, które oglądaliśmy, na pewno taką możliwość stworzyło.

...................................................................................................

Poranek Wigilijny    

 Hej kolęda, kolęda - popłynęło z wielu ust i prosto z serc młodzieży gimnazjalnej. Poranek kolęd miał wszystkich wprowadzić w prawdziwie świąteczny nastrój. I tak tez się stało. Przykryty białym obrusem stół, sianko z opłatkiem, świece, choinka - to najbardziej znane symbole Świąt Bożego Narodzenia, które stanowiły wyjątkową dekorację tego dnia.
   Wzruszeni uczniowie z uśmiechem na twarzach śpiewali nasze piękne polskie kolędy. Taki świąteczny nastrój będzie nam towarzyszył przez najbliższe dni.

...................................................................................................

Jasełka

    Z okresem Bożego Narodzenia związane są teatralne inscenizacje narodzenia Chrystusa. W europejskiej kulturze chrześcijańskiej jasełka pojawiły się XII wieku, w Polsce został rozpowszechnione w XVII wieku. Ich nazwa pochodzi ze starej polszczyzny, w której to "jasło" oznaczało żłób, a ponieważ akcja jasełek dotyczy wydarzeń ze stajenki betlejemskiej, w której znajdował się żłóbek Pana Jezusa, nazwa ta przeniosła się na te niecodzienne przedstawienia
    W naszym gimnazjum, wystawione w tym roku jasełka, były nowoczesne, bez żłóbka, pasterzy i baranków. Uczniowie klasy 3a chcieli pokazać ci im leży głęboko na sercu. Przypomnieć, że wokół nas są ludzie, którzy nas potrzebują - samotni, biedni, chorzy, ci do których powinniśmy pójść z pomocą.

...................................................................................................

13 grudnia 1981 - ogłoszono stan wojenny

     Panie Małgorzata Małysa, Małgorzata Zamkowska oraz Beata Słowik przygotowały akademię poświęconą wydarzeniom grudnia roku 1981. Minęło już 26 lat, mimo że to najnowsza historia Polski, wielu młodych Polaków nie zna i nie rozumie tego, co wydarzyło się tak niedawno. Takie uroczytości szkolne sprawiają, że jesteśmy dumni z Polski i Polaków.


...................................................................................................

11 listopada

      11 listopada obchodzone jest najważniejsze święto pańswowe, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Jak co roku uczcimy ten dzień. Pane Małgorzata Małysa i Małgorzata Zamkowska (nauczycielki historii) przygotowały akademię.

1918 listopad 11, Warszawa - Dekret Rady Regencyjnej do narodu polskiego o przekazaniu władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu

Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.

Dan w Warszawie, dnia 11 listopada 1918 roku.
Aleksander Kakowski
Józef Ostrowski
Zdzisław Lubomirski
Józef Piłsudski
"Dziennik Praw Państwa Polskiego" 1918, nr 17, poz. 38

 


...................................................................................................

Katyń - "Prawdy nie można roztrzelać"

7 listopada 2007 odbyła się akademia poświęcona pamięci ofiar Katynia. Nadzór nad przygotowaniami pełnią panie Edyta Maj i Małgorzata Małysa.

Niech przemówią fakty...

5 marca 1940 roku. Skierowana do Stalina notatka szefa NKWD, Ławrientija Berii, z propozycją rozstrzelania 25 700 jeńców wziętych do niewoli po 17 września 1939 roku: polskich oficerów, podoficerów, urzędników oraz innych osób pełniących funkcje społeczne. Akceptacja "ojca narodów".

Kwiecień-maj 1940; w lesie koło Katynia zamordowano około 4 200 polskich podoficerów i oficerów.

13 kwietnia 1943: ogłoszenie przez Niemców faktu odkrycia grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Protest strony radzieckiej i oskarżenie o zbrodnię nazistów.

1944: sfabrykowanie przez stronę sowiecką dowodów mających służyć oskarżeniu Niemców o zbrodnię. Później nieskuteczna próba włączenia ich do aktu oskarżenia w Procesie Norymberskim.

13 kwietnia 1990 roku: władze rosyjskie oficjalnie przyznały się do zbrodni, negując zarazem prawo do określenia jej mianem ludobójstwa.
...................................................................................................


Jubileusz par małżeńskich z Gminy Zakrzew w roku 2007