strona główna
  misja naszej szkoły
  historia szkoły
  patron naszej szkoły
  muzeum regionalne
  galeria zdjęć
  grono pedagogiczne
  nasi absolwenci
  hymn szkoły
  foldery szkoły
  kawiarenka
  radiowęzeł
  dokumenty szkolne
  co dalej Gimnazjalisto?
  Wiarygodna szkoła
  akcja "Szkoła z klasą"
  happeningi, ogniska, imprezy
  sport, UKS "AS" Zakrzew
  projekty, konkursy
  gazetka "Szuflada"
  gość miesiąca
  wolontariat
  uroczystości szkolne
  nasza miejscowość
  nietypowe lekcje
  wycieczki, zielona szkoła
  edukacja obywatelska
  samorząd szkolny
  świadkowie historii
  Wieści
  dla rodziców
  kontakt
 
Wycieczki, zielona szkoła
  Wycieczki

Rok szkolny 2016/2017

Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec"

Więcej zdjęć z wycieczki na naszym profilu na facebooku


2a odwiedziła Sejm i Mennicę

 


Rok szkolny 2015/2016

Mazury w 5 dni

Więcej zdjęć z wycieczki na naszym profilu na facebooku


2d szlakiem bohaterów "Kamieni na Szaniec"


Klasa 1A integruję się podczas ogniska, na zamku w Czersku oraz zwiedza Muzeum im. K.Pułaskiego w Warce

Więcej zdjęć z wycieczki na naszym profilu na facebooku


Podróż na Saturna


Warszawa zimą

Pani Edyta Maj zadbała o to, aby klasa III b nie nudziła się w ferie i zorganizowała dla swoich Wychowanków wyjazd do Warszawy. "Zimowy Narodowy" - pod tym hasłem odbyło się zwiedzanie stadionu tzw. trasą VIP. Oprócz Stadionu Narodowego gimnazjaliści odwiedzili również tego dnia Centrum Nauki Kopernik.

Więcej zdjęć z wycieczki na naszym profilu na facebooku


1a na wycieczce w Taczowie, w jesiennej aurze

Uczniowie klasy 1a podziwiali historyczny gród Mikołaja Powały w jesiennej aurze. Taczów to ważne historycznie miejsce na mapie naszej Małej Ojczyzny. To tu w średniowieczu miał przecież swoją siedzibę Powała, jeden z najodważniejszych rycerzy u boku króla Władysława Jagiełły - jak pisał o nim Henryk Sienkiewicz. To w Taczowie odbyło się przed bitwą pod Grunwaldem spotkanie, na którym podejmowano ważne decyzje o sposobie walki z Krzyżakami. My tej jesieni przypomnieliśmy sobie tę historię oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Taczów jesienią jest piękny.

 


2b szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec"

Dnia 22 października 2015 r. klasa 2B wraz z panią dyrektor Anną Młynarczyk, panią Marzeną Prorok i panią Marią Celińską pojechała na wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów "Kamieni na Szaniec''. Celem wycieczki było bliższe poznanie czasów okupacji i wydarzeń opisanych w książce. Na początku wycieczki udaliśmy się przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który mieści się przed sejmem. Został on wybudowany ku czci żołnierzy i pracowników Polskiego Państwa Podziemnego. następnie pojechaliśmy przed gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej, który w czasach II wojny światowej był siedzibą Gestapo. Dziś mieści się tam Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Można poczuć tam klimat oraz przekonać się jak cierpieli przesłuchiwani i torturowani więźniowie. W wąskim korytarzu prowadzącym do cel izolacyjnych można usłyszeć czytane przez aktorów grypsy i relacje więźniów. Na wprost obecnego wejścia do mauzoleum odtwarzana jest etiuda Twarze zamęczonych i wieczny płomień wraz z ok. 5-minutowym nagraniem z historią tego miejsca. Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia "Pawiak". Miejsce to ma bardzo bogatą ekspozycję składającą się z setek eksponatów i map oraz można posłuchać tam listów więźniów, które w klimatyczny sposób czytają aktorzy. Muzeum posiada też dwóch niezwykłych świadków historii. Jest to zachowana brama wjazdowa i drzewo, które jeszcze niedawno rosło oprzęd wejściem, ale teraz pocięte leży w jednym z pomieszczeń muzeum. Kolejnym punktem wycieczki było zobaczenie Pomnika Powstania Warszawskiego, monumentalnego pomnika ku czci bohaterów powstania warszawskiego, który znajduje się przed Gmachem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiedziliśmy również Katedrę Polową Wojska Polskiego. Ostatnim i najdłuższym punktem wycieczki było odwiezienie Cmentarza Powązkowskiego, na którym zapialiśmy znicze Rudemu, Alkowi i Zośce. Poza tym chodząc wzdłuż alejek cmentarza, zobaczyliśmy groby wielu sławnych polaków: sportowców, dziennikarzy, polityków czy aktorów oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Uważam wycieczkę za udaną i myślę, że każdy ma własne przemyślenia i refleksje, po tym co przeżył w czasie tego dnia.

 


Lublin - miasto na siedmiu wzgórzach

16 października uczniowie z klas drugich wyruszyli na wycieczkę do Lublina, miasta położonego na siedmiu wzgórzach. Celem wycieczki było zwiedzenie starego miasta, lochów, które tworzą wspaniałą trasę podziemną, zamku oraz Kaplicy Trójcy Świętej z XIII w. Ostatnim punktem było zwiedzenie obozu koncentracyjnego "Majdanek".


16 września 2015 w środę razem z panią dyrektor Krystyną Smolińską i naszą wychowawczynią panią Małgorzatą Małysą wybraliśmy się całą klasą 1a na wycieczkę do Oblęgorka. Wyruszyliśmy parę minut po ósmej.
Gdy dotarliśmy wszyscy byli zachwyceni dworkiem. W środku czekała już na nas pani przewodnik. Zwiedziliśmy gabinet Sienkiewicza, palarnię, sypialnię, jadalnię. Zwiedzaliśmy wystawę poświęconą pisarzowi. 
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Krajno , czyli park miniatur. Znajduje się tam m.in. wieża Eiffla, plac św. Piotra, statua wolności, piramida Cheopsa, Biały Dom, Świątynia Lotosu i wiele innych światowych zabytków.
Przewodnik przybliżył nam wiele ciekawych historii związanych z tymi miejscami. 
Wycieczka sprawiała, że jeszcze bardziej poznaliśmy się i zintegrowaliśmy się.

Wiktoria Rychlicka i Martyna Woźniak kl.1a


Śladami Partona wyruszyła klasa 2c

Tradycją zakrzewskiego gimnazjum jest zwiedzanie miejsc związanych z patronem - Henrykiem Sienkiewiczem, dlatego w Oblęgorku nie mogło zabraknąć uczniów klasy II c. Podczas dwugodzinnego pobytu gimnazjaliści zwiedzili muzeum jak również mogli pospacerować obok przylegającej do pałacu resztówki - majątku rodziny Sienkiewiczów. 
Drugim punktem pobytu na ziemi świętokrzyskiej było zwiedzanie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, znajdującego się na Łysej Górze. Jak przystało na sportowców w szybkim tempie pokonali Szlak Królewski rozpoczynający się w Nowej Słupi, aby jak najszybciej dotrzeć do sanktuarium na Świętym Krzyżu. W skupieniu wysłuchali historii tego miejsca, zwiedzili kaplicę Relikwii Krzyża Świętego jak również obejrzeli wystawę misyjną. W drodze powrotnej, z galerii widokowej, podziwiali gołoborza i piękną panoramę regionu świętokrzyskiego.

 


Rok szkolny 2014/2015

Redakcja "Szuflady" w Zamościu


Wytchnienie po egzaminach

Zaraz po egzaminach uczniowie klas 3a i 3b uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Naszym celem było poznanie krajobrazu Karkonoszy, poznanie tradycji góralskich i szklarskich oraz poznanie zabytków i atrakcji Stolicy Czech-Pragi. Pięć wspólnych dni spędziliśmy bardzo intensywnie, pokonując własne słabości na szlakach górskich. Oprócz kilometrów w nogach, w naszych sercach pozostały wrażenia wspaniałej przygody, zabawy i radości, którą sobie dawaliśmy.


14 maja 2015 roku odbyła się wycieczka klasy 1a do Warszawy. W programie wycieczki było zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz Muzeum
Marii Curie-Skłodowskiej. Pełni wrażeń czekamy na kolejny wyjazd.


Wycieczka klasy I c do Warszawy

W dniu 19.05.2015  uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie, mieszczące się przy ul. Freta 5. W dwóch muzealnych salach (obiekt jest w remoncie) mogliśmy obejrzeć fotografie i pamiątki związane z polską uczoną. Bezpośrednio po wizycie w muzeum udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście aby podczas spaceru wysłuchać informacji o Pałacu Prezydenckim, zbliżających się wyborach i roli prezydenta w państwie polskim. Udaliśmy się również na   Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego by przez chwilę zatrzymać się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Sejmu. Na sali Wszechnicy Sejmowej wysłuchaliśmy skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Wtorek jest dniem kiedy nie odbywają się posiedzenia Sejmu dlatego udało się nam zwiedzić  oprócz galerii Sali Posiedzeń Sejmu również  hall główny, na którym znajduje się makieta kompleksu budynków sejmowych. Mogliśmy przyjrzeć się  tablicy upamiętniającej posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz  tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy także  gablotę z laskami marszałkowskimi. Niestety nie udało się nam wejść do Sali Kolumnowej ale dzięki uprzejmości straży sejmowej przeszliśmy do budynku Senatu.
Mimo nadchodzącej burzy, w bardzo dobrych nastrojach, wróciliśmy do Zakrzewa z nadzieją na kolejny, wspaniały wyjazd.

                                                                       Uczniowie klasy I c


Wycieczka klasy II b do Krakowa, Wieliczki i Wadowic

W dniach 29 i 30 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy II b wyjechali na wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Wadowic. Były to dwa bardzo intensywnie spędzone dni poza szkołą.
Z  Zakrzewa wyjechaliśmy o 6:45, żeby dojechać do Krakowa o godzinie 11:00. Od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie, czemu sprzyjała pogoda i nasze dobre humory. Miejscem spotkania z panią przewodnik był Kazimierz- stara żydowska dzielnica Krakowa. Zdecydowanie ulegliśmy jej urokowi. Stare kamienice, brukowane uliczki i autentyczna żydowska synagoga, w której poznaliśmy ciekawe zwyczaje religijne tego narodu.
Punktem granicznym miedzy Krakowem żydowskim a chrześcijańskim był kościół na Skałce- piękna, majestatyczna świątynia, obok której znajdują się krypty znanych zasłużonych Polaków m. in. Czesława Miłosza.
Kolejnym punktem programu był oczywiście Wawel z jego czarownym dziedzińcem, Dzwonem Zygmunta, Katedrą, kryptami i smokiem wawelskim. Na krakowskim Rynku  spędziliśmy zaledwie kilka minut, bo zbliżał się wieczór i czas zakwaterowania. Noc w Schronisku Młodzieżowym na ulicy Grochowej minęła błyskawicznie.
Po lekkim śniadaniu wyruszyliśmy do Wieliczki. Z energicznym i wesołym przewodnikiem - panem Tadeuszem- wędrowaliśmy podziemną trasą, podziwiając coraz to wspanialsze " solne" cuda. najbardziej zachwyciła nas kaplica św. Kingi. Poza tym poznaliśmy dawne, tradycyjne metody pozyskiwania soli i przekonaliśmy się, jak cennym była kiedyś produktem. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą, którą jazda była.emocjonująca.
Około godziny 13:00 wyruszyliśmy do Wadowic- rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II. W miejscu jego dawnego mieszkania funkcjonuje nowoczesne muzeum  oblegane tłumnie przez rodaków ale również gości z całego świata.  Od roku funkcjonuje ono po gruntownym remoncie i rozbudowie. Jest ono niezwykłe - to tam ogarnęło nas największe wzruszenie , nie zabrakło tez łez. Wadowicki Rynek to spokojne, przyjazne miejsce, gdzie co kilka kroków zapraszają i kuszą cukiernie ze słynnymi papieskimi kremówkami. Rzeczywiście są pyszne. Wielu z nas zakupiło je, by zawieźć do domów i poczęstować bliskich. 
Dwa dni minęły błyskawicznie . nam dopisywały humory, a zmęczenia w ogóle nie odczuwaliśmy. niektórzy z nas byli już w tych miejscach ale nadal zgodnie twierdzimy, ze tam warto jechać jeszcze raz i jeszcze raz. Było świetnie.

Uczniowie klasy II b


WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

Corocznie tereny byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Wśród nich są byli więźniowie, rodziny ofiar, pielgrzymi, młodzież i dorośli próbujący znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń II wojny światowej tym większe znaczenie mają działania edukacyjne w miejscach pamięci, szczególnie ważne dla najmłodszych pokoleń, których wiedza i wrażliwość dopiero się kształtują. Dla kolejnych pokoleń urodzonych po wojnie, historia sprzed półwiecza jest na tyle odległa, że nie identyfikują się z nią tak, jak ich rodzice lub dziadkowie.                        
Uczestnikami naszej wycieczki była młodzież gimnazjalna z klas drugich. Wycieczka poprzedzona została lekcjami języka polskiego, wychowawczymi i historii poświęconymi holokaustowi i Obozowi Koncentracyjnemu Oświęcim - Brzezinka. Uczniowie zostali  przygotowani teoretycznie i psychicznie do wyjazdu poprzez m.in. filmy edukacyjne oraz  przejrzenie strony internetowej Muzeum. Lekcje te pozwoliły przygotować ich do zajęcia właściwej postawy w trakcie zwiedzania Muzeum w Oświęcimiu. Wycieczka do Muzeum Auschwitz - Birkenau uświadomiła uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Uświadomiła im, że w obozie Birkenau wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami - bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi - zagładzie ludzi.   
Młodzież w wieku 15 lat potrafi dostrzec rolę i odpowiedzialność jaka na niej spoczywa by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. To na tej młodzieży spoczywa obowiązek pamięci i zadumy nad miejscem ludzkiej kaźni. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy. Pierwszym rezultatem wycieczki jest stworzenie  na korytarzu szkolnym stałej ekspozycji (antyramy) poświęconej Holocaustowi . Ale to nie jedyny zakładany rezultat wycieczki. Przewidywany jest wzrost zainteresowania II-gą wojną światową oraz jej skutkami dla ludzi. Uczniowie będą potrafili podać przykłady polityki nazistów wobec ludności żydowskiej w okupowanej Europie (w tym w Polsce) oraz porównać losy narodów na tych ziemiach. Uczniowie przygotują na godzinie wychowawczej lub wiedzy o społeczeństwie dyskusję na temat: " Być Polakiem" zawierającą przedstawienie sylwetek wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia i ich wkładu w kulturę polską. Na lekcjach wychowawczych obejrzą filmy R. Polańskiego "Pianista" i A. Forda Ulica Graniczna.
Wizyta w Muzeum jest nie tylko lekcją historii ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, dlatego na stałe wpisana została do Programu Wychowawczego Szkoły.

'

 


Wycieczka klasy II d

3 listopada 2014 roku  pod opieką Pani Beaty Słowik oraz Pani Anny Kutkiewicz  wyruszyliśmy szkolnym Mercedesem w kierunku Opatowa. Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc zaczynając od Opatowa. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy Herbie Opatowa i Bramie Warszawskiej. Brama Warszawska pozostała jako jedyna z czterech bram, zbudowana w latach 1520-1530. Obecnie jest to budowla jednokondygnacyjna z drewnianym stropem. Nad tą arkadową bramą wjazdową widnieje dobrze zachowany herb rodziny Szydłowieckich - Odrowąż - podtrzymywany przez smoka, a nad nim obraz Matki Bożej zawieszony na bramie przez ks. Szymona Pióro w 1922 r., w rocznicę "cudu nad Wisłą". Następnie udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej.  Mogliśmy również podziwiać najcenniejszy zabytek Opatowa Kolegiatę św. Marcina. Kościół został wzniesiony w II poł. XII w r. Później udaliśmy się do Sandomierza, gdzie weszliśmy na Bramę Opatowską i podziwialiśmy panoramę miasta, następnie spacerowaliśmy po Rynku Starego Miasta i podziwialiśmy zabytkowe kamienice. Potem weszliśmy do jednej z pobliskich restauracji na rosół. Była tam tablica pamiątkowa z podpisami aktorów współczesnego serialu telewizyjnego pt. "Ojciec Mateusz" emitowanego w TVP1 od 2008 roku. Ten serial sensacyjno- kryminalny dodał miastu nieco większej popularności, a i biura podróży wspominały w swoich przewodnikach, o Sandomierzu, jako mieście popularnego księdza detektywa. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się w podróż powrotną.
A teraz kilka pamiątkowych fotografii.

 


1b w Oblęgorku

W dniu 25 września 2014 roku klasa IB pod opieką wychowawczy Pani Marzeny Prorok i Pani Marii Celińskiej udała się na wycieczkę do dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, kontynuując tym samym tradycję szkolną. Po drodze obejrzeliśmy słynny pomnik przyrody- Dąb Bartek. W Oblęgorku poznaliśmy wiele interesujących szczegółów dotyczących życia i twórczości patrona naszej szkoły. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Podziwialiśmy tam militaria z okresu II Wojny Światowej. Wycieczka była bardzo pouczająca i wszyscy wrócili do domu w dobrych humorach.


Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec"

W dniu 10 października pojechaliśmy z moją klasą 2a na wycieczkę do Warszawy, pt. "Śladami bohaterów Kamieni na szaniec"
Pierwszą atrakcją było Muzeum Powstania Warszawskiego. Cały obiekt wywarł na mnie ogromne wrażenie. Choć na chwilę mogłam przenieść się do czasów tak odległych od naszej rzeczywistości. Widziałam repliki samolotów wojskowych, replikę kanałów, krótkometrażowe filmy ukazujące drastyczne sceny Warszawy oraz listy i nagrania, a także wiele innych pamiątek z tamtego okresu. Ogromne wrażenie wywarł na mnie film 3D pt. "Miasto ruin". Ukazał mi jak wyglądała powojenna Warszawa, która została zrównana z ziemią. Nie było w niej niczego poza zniszczonymi pozostałościami budynków, dróg i mostów. Wzruszyły mnie wspomnienia pewnej harcerki, która opowiadała o swojej służbie w walczącej Polsce oraz o przeżyciach związanych z wojną. Bardzo podobało mi się to, że mogłam zbierać kartki z kalendarza opisujące każdy dzień powstania w danym miesiącu. Całe muzeum moim zdaniem było bardzo interesujące.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Pawiak. Więzienie, w którym znalazł się Rudy. Przewodnik opowiadał, jak wyglądało codzienne życie więźniów, jak okrutni byli Niemcy. Przerażały mnie warunki w jakich musieli radzić sobie często niewinni ludzie. Pawiak był miejscem, z którego nie było wyjścia. Jedyna droga z niego prowadziła do obozu albo do nieba. Niewielu było szczęśliwców, którym udało się uciec. W czasie wojny zginęły tam tysiące ludzi.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był cmentarz na Powązkach. Pomodliliśmy się tam przy grobach m.in. bohaterów Kamieni na szaniec, ofiar katastrofy Smoleńskiej oraz wielu innych grobach Zasłużonych Polaków.
Wycieczka bardzo mi się podobała. Dzięki niej mogłam lepiej zrozumieć, co tak naprawdę znaczy słowo "wojna". Pani Maj pokazała mi, że można się czymś zainteresować, nawet jeśli wymaga to powagi i spokoju.

Oliwia Górka kl. 2a

 


3b w Lublinie

8 października 2014 r. klasa III b w towarzystwie pani Eweliny Woźniak i Marii Archabuz pojechała na wycieczkę do Lublina. Komfortowa podróż szybko minęła w miłej, autobusowej atmosferze. Na miejscu czekała na nas miła, sympatyczna, pełna wigoru pani przewodniczka. W swojej pracy miała wieloletni staż, więc byliśmy oddani w profesjonalne ręce. Zaczęliśmy o zwiedzania Zamku w Lublinie, nazywające się dziś "Muzeum Miejskim w Lublinie". Przepiękne ekspozycje, obrazy i eksponaty uraczone opowieściami pani przewodnik, stworzyły bardzo ciekawą godzinę w muzeum. Mieliśmy okazję odwiedzić Kaplicę zamkową pw. św. Trójcy oraz obejrzeć oryginał "Unii Lubelskiej" Jana Matejki, popisanej w tym zamku. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie bajecznego rynku na Starym Mieście, gdzie mieliśmy swój czas wolny. Najciekawszym punktem wycieczki było wejście na Wieżę Trynitarską. Każdy pokonał ponad 200 schodków. Każdy bardzo się zmęczył, ale nie każdy zaznał boskiego widoku na tarasie. Były osoby, które nie przełamały lęku wysokości i nie ujrzały przepięknej panoramy Lublina oraz jadących po ulicach trolejbusów. Po głębokich doznaniach na wieży grupa udała się na chwilę refleksji do pobliskiej Archikatedry  pw. Św. Jana Chrzciciela. Świątynia była równie piękna jak wcześniejsze budowle. Zachwycała swoją wielkością oraz rzeźbami i obrazami. Następnie przeszliśmy przez trasę podziemną pod płytą rynku. W trakcie wędrówki widzieliśmy makiety obrazujące rozwój Lublina orz rekonstrukcję pożaru miasta.  Niestety wraz z chylącym się ku zachodowi słońcu kończyła się naszą wycieczka. W drodze powrotnej dane nam było zjeść "obiad" w fastfoodowej restauracji. Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń, z uśmiechem na ustach wróciliśmy do domów.


Piotr Cis


Rok szkolny 2013/2014

Zwiedzamy Warszawę

17 marca 2014 roku uczniowie klas 2d i 1d uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego. Drugim miejscem na mapie naszej wycieczki był Stadion Narodowy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego -  to miejsce często odwiedzane jest przez uczniów gimnazjum ze względu na tematykę. Najbardziej zainteresowały nas autentyczne mundury żołnierzy, różne rodzaje broni powstańczej samoloty wojskowe i kanały, a wzruszył nas odgłos bijącego serca powstania. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. wybudowano go w latach 2008 - 2012 z myślą o Euro 2012. Obiekt może pomieścić na trybunach 58 tys. kibiców. Stadion zawiera poziomy, których cześć znajduje się pod poziomem boiska. My zwiedziliśmy wszystkie poziomy wraz z szatniami, kaplicą wielowyznaniową, pomieszczeniem przeznaczonym na konferencje prasowe, a nawet dotarliśmy do loży VIP-ów.
Zobaczyliśmy także oryginalne stroje reprezentacji polskiej. Pomimo wietrznej pogody, wycieczkę możemy zaliczyć do udanych. Stołeczne miasto Warszawa przywitało nas deszczem i wiatrem, a pożegnało ulicznymi korkami.

Natalia Filipowska kl.2d

 

 


Czarnolasu czar...

Dnia 11 grudnia 2013r. uczniowie klasy Ib i Ie wyjechali na wycieczkę do Czarnolasu. Mieliśmy okazję pospacerować  parkowymi ścieżkami mistrza Jana i zobaczyć nieliczne niestety pamiątki po tym wielkim Polaku. W muzeum  poświęconym wybitnemu poecie przyglądaliśmy się ekspozycjom poświęconym różnym etapom życia Kochanowskiego oraz słuchaliśmy ciekawej biografii przekazywanej przez panią przewodnik. Dzięki wycieczce wiemy na pewno , komu zawdzięczamy  możliwości posługiwania się polszczyzną.
Atrakcją wycieczki była także okazja pozyskania zdolności twórczych, które to gwarantowało siedzenie na kamieniu w miejscu, gdzie kiedyś rosła słynna czarnoleska lipa. Wszyscy chętnie skorzystali z tej niecodziennej zabawy.
Drugim punktem wycieczki był zwoleński kościół, gdzie spoczywają prochy Jana Kochanowskiego. Poza tym kilkadziesiąt minut spędziliśmy w Domu Kultury w Zwoleniu, zapoznając się z twórczością miejscowych artystów oraz przyglądając się ekspozycji dawnych sprzętów gospodarstwa domowego.
Na zakończenie wyjazdu wstąpiliśmy do Mac Donalda i po 40 minutach dojechaliśmy do Zakrzewa. Wycieczka, choć krótka, okazała się bogata w nowe doświadczenia i przeżycia. To też dobra okazja do uczniowskiej integracji. Polecamy.

Uczniowie klasy Ib i Ie


 

W pogoni z Henrykiem Sienkiewiczem

Uczniowie klas pierwszych wraz  z wychowawczyniami udali się w podróż "Szlakiem Patrona Szkoły". Głównym celem wycieczki było przybliżenie uczniom życia i twórczości oraz dokonań pisarza. Bez wątpienia z osobą Sienkiewicza związane jest wiele miejsc, ale jednym z najważniejszych jest dworek w Oblęgorku, który został ufundowany przez społeczeństwo polskie dla Henryka Sienkiewicza z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Następnie zwiedziliśmy Krajno, Mnichów oraz Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Choć pogoda nie dopisała, wróciliśmy bogatsi o nowe wiadomości na temat Patrona, w Krajnie zwiedzaliśmy najpiękniejsze miejsca świata (choć miniaturowe), wielką frajdę sprawiło nam robinie zdjęć przy najwspanialszych budowlach świata.  W Muzeum Orła Białego mogliśmy podziwiać kolekcję ciężkiego sprzętu bojowego z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego.
Wspólnie spędzony czas sprzyjał bliższemu poznawaniu się i już wiemy, że wiosną odbędzie się kolejna wycieczka w tym samym składzie, a trasa i cel owiane są tajemnicą.

Julka Szubińska

 


 

Dnia 08.11.2013 roku odbyła się wycieczka klas III b i III f do Warszawy. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Zamek Królewski. W czasie dwugodzinnego zwiedzania udało nam się obejrzeć kilka pięknych sal. Ogromne wrażenie zrobiła na nas sala balowa z ogromną ilością kryształowych luster, które nadawały jej wyjątkowego wyglądu. Udało nam się również dostać do prywatnych apartamentów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obejrzeliśmy jego sypialnię, pokój kąpielowy oraz kaplicę zamkową.
Niezwykle wzruszającym miejscem, do którego udaliśmy się bezpośrednio ze Starego Miasta było Muzeum Więzienia Pawiak. W ogromnym wyciszeniu i zadumie wysłuchaliśmy historii tego miejsca, historii ludzi i pamiątek, które po nich pozostały. Najbardziej jednak przejmującymi momentami było odsłuchiwanie nagrań grypsów napisanych przez więźniów.
Dopełnieniem pobytu na Pawiaku była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha. Tam dowiedzieliśmy się o metodach przesłuchań, torturach i nieludzkim traktowaniu więźniów.
Wycieczka obfitowała w niezwykłe wrażenia, zapewne wiele z nich pozostanie w naszej pamięci na długo.

Julita i Magda z III b


Szlakiem bohaterów "KAMIENI NA SZANIEC"

            Dnia 9 października 2013 r. klasa 2B wraz z panią dyrektor Krystyną Smolińską i panią Eweliną Woźniak pojechała na wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów "Kamieni na Szaniec''. Celem wycieczki było bliższe poznanie czasów okupacji i wydarzeń opisanych w książce. Na początku wycieczki udaliśmy się przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który mieści się przed sejmem. Został on wybudowany ku czci żołnierzy i pracowników Polskiego Państwa Podziemnego. następnie pojechaliśmy przed gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej, który w czasach II wojny światowej był siedzibą Gestapo. Dziś mieści się tam Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Można poczuć tam klimat oraz przekonać się jak cierpieli przesłuchiwani i torturowani więźniowie. W wąskim korytarzu prowadzącym do cel izolacyjnych można usłyszeć czytane przez aktorów grypsy i relacje więźniów. Na wprost obecnego wejścia do mauzoleum odtwarzana jest etiuda Twarze zamęczonych i wieczny płomień wraz z ok. 5-minutowym nagraniem z historią tego miejsca. Później odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego przy ulicy Myśliwieckiej. Jest to szkoła o historycznym znaczeniu wraz z długą i piękną tradycją. To właśnie w tych progach uczyli się bohaterowie powieści Kamińskiego. Po wyjściu z uczelni udaliśmy się do Muzeum Więzienia "Pawiak". Miejsce to ma bardzo bogatą ekspozycję składającą się z setek eksponatów i map oraz można posłuchać tam listów więźniów, które w klimatyczny sposób czytają aktorzy. Muzeum posiada też dwóch niezwykłych świadków historii. Jest to zachowana brama wjazdowa i drzewo, które jeszcze niedawno rosło oprzęd wejściem, ale teraz pocięte leży w jednym z pomieszczeń muzeum. Kolejnym punktem wycieczki było zobaczenie Pomnika Powstania Warszawskiego, monumentalnego pomnika ku czci bohaterów powstania warszawskiego, który znajduje się przed Gmachem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiedzieliśmy również Katedrę Polową Wojska Polskiego. Ostatnim i najdłuższym punktem wycieczki było odwiezienie Cmentarza Powązkowskiego, na którym zapaliśmy znicze Rudemu, Alkowi i Zośce. Poza tym chodząc wzdłuż alejek cmentarza, zobaczyliśmy groby wielu sławnych polaków: sportowców, dziennikarzy, polityków czy aktorów oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Uważam wycieczkę za udaną i myślę, że każdy ma własne przemyślenia i refleksje, po tym co przeżył w czasie tego dnia.

Piotr Cis 


 Klasy 3c i 3e wybrały się 1 października 2013 roku na wycieczkę szkolną do Oblęgorka. Wyruszyliśmy  o godz. 8:15. Jadąc przez Bartków mieliśmy okazję zobaczyć dąb Bartek - najstarsze drzewo w Polsce. W okolicach Kielc mijaliśmy autobusem  malownicze wzniesienia wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Korzystając z okazji w Samsonowie zwiedzaliśmy ruiny huty "Józef", która funkcjonowała w latach 1817-1866.W Oblęgorku odwiedziliśmy dworek naszego szkolnego patrona-Henryka Sienkiewicza. Oglądaliśmy tam m.in. jego rzeczy osobiste, przedwojenne księgi, których niestety nie było nam dane dotknąć.  Z wielką uwagą słuchaliśmy ciekawostek o  H. Sienkiewiczu, które opowiadał nasz przewodnik. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Muzeum Orła Białego w  Skarżysku-Kamiennej. Mogliśmy tam obejrzeć i dotknąć maszyny wojenne z czasów II wojny  światowej. Do szkoły w Zakrzewie wróciliśmy o godz. 16:20.To była bardzo udana wyprawa.

 


Zabytki całego świata u naszych stóp

27 września 2013 roku uczniowie klas 2d i 1e uczestniczyli w wycieczce do Oblęgorka - miejsca szczególnie często odwiedzanego przez naszych gimnazjalistów ze względu na Postać Patrona naszej szkoły. Tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, ale humory dopisywały. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od niedawno oddanego po remoncie Pałacyku H.Sienkiewicza. Owy majątek ziemski otrzymał pisarz w 1900roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ekspozycję stanowią autentyczne eksponaty ( meble, obrazy, rzeźby i części księgozbioru Sienkiewicza ) z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz ( 1902-1914). Mogliśmy zobaczyć gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza oraz najcenniejsze zbiory, do których należą rękopisy, listy, albumy i pamiątki jubileuszowe przesłane w dowód uznania i czci.
Drugim miejscem, jakie zwiedzaliśmy, był Park Miniatur w Krajnie, położony nieopodal Kielc. Tam mogliśmy podziwiać miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę w skali 1:25. Zobaczyliśmy Koloseum, Krzywą Wieżę, Bazylikę św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben oraz Biały Dom. Wielki trud sprawiało nam wspinanie się pod górę, ale gdy już tam dotarliśmy okazało się, że było warto. W około rozciągał się przepiękny krajobraz Krajna i Ziemi Kieleckiej .
Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy uczniowie będą miło wspominali tę wycieczkę, ponieważ było naprawdę ciekawie. Zwiedziliśmy prawie cały świat ;-)

Sylwia Żabicka kl.2d

 


Rowerowy rajd integracyjny klasy I b do Taczowa

Uczniowie klasy I b pod  opieką wychowawczyni Edyty Maj i pedagog Anny Włodarczyk uczestniczyli 10 września 2013 roku w integracyjnym rajdzie rowerowym do Taczowa. Po dotarciu na miejsce zwiedziliśmy obiekty tworzące Park Historyczny: rzeźbę  " Spotkanie u Powały" , kaplicę Matki Boskiej Taczowskiej i dioramę " Bitwa pod Grunwaldem".
Nasze zainteresowanie wzbudziły również rzeźby bajkowych postaci otaczające miejscowy plac zabaw. W pięknym wrześniowym słońcu zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Niestety, dominowały nieco niezdrowe produkty, czyli nasze ukochane chipsy i coca-cola. Jednak nie zabrakło tez pysznych kanapek przygotowanych przez kochane mamusie.
Część właściwą wypełniły gry i zabawy integracyjne, które pozwoliły nam lepiej się poznać. Te wspólnie spędzone godziny zapowiedziały, że uczniowie klasy I b staną się zgraną paczką.

Wycieczka klasy I b do Oblęgorka i Krajna

Zgodnie ze szkolną tradycją pierwszoklasiści odwiedzają miejsca związane z Patronem gimnazjum. 20 września 2013 roku uczniowie klasy I b z wychowawcą wybrali się do Oblęgorka. Posiadłość tę otrzymał Henryk Sienkiewicz w darze od narodu polskiego w 25- lecie swej pracy twórczej.
Drugą część wycieczki spędziliśmy w Krajnie, zwiedzając Park Miniatur- najbardziej znanych budowli świata w wielokrotnym pomniejszeniu. Blisko dwugodzinna wędrówka  po świecie przyprawiła nas o zawrót głowy. Historie opowiadane przez przewodnika były fascynujące, pełne niekoniecznie znanych powszechnie faktów. Jeśli ktoś nie był w Krajnie, serdecznie polecamy. Tam świat leży u waszych stóp.

 


Wycieczka turystyczno-krajoznawcza po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W dniach 11-13 września 2013 roku klasa IIa uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W ciągu trzech dni zrealizowaliśmy wszystkie cele edukacji geograficznej, historycznej, botanicznej, geologicznej, językowej, muzycznej, a przy tym świetnie się bawiliśmy w otoczeniu cudownej przyrody.
Co widzieliśmy na naszym szlaku:
- sześć zamków warownych na Szlaku Orlich Gwiazd
- trzy jaskinie, a w jednej z nich staliśmy się dupkołazami
- park narodowy
- park krajobrazowy
- dwa obszary źródłowe
- geologiczną ścieżkę dydaktyczną
- pustynie Sledkecką
Dwa wspólne wieczory spędziliśmy bawiąc się i śpiewając przy ognisku.

Małgorzata Koprowska
Krzysztof Bartold


Wycieczka do Oblęgorka klasy III b i III f

13 września 2013 roku uczniowie klas III b i III f uczestniczyli w wycieczce do Oblęgorka. Miejsce to jest jednym z najczęściej wybieranych przez gimnazjalistów ze względu na postać patrona naszej szkoły.
Mimo niesprzyjającej pogody udało nam się przespacerować po parku otaczającym muzeum, po czym z ogromnym zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści przewodnika i przyjrzeliśmy się wszystkim zebranym tam pamiątkom. Ogromnym przeżyciem, którego doznaliśmy w tym miejscu był wywiad, jakiego dla TVP Kielce udzieliła pani Edyta Maj oraz kilka naszych koleżanek.
Drugim miejscem, które zwiedziliśmy tego dnia było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Aby chwilę odpocząć,  po kilku porcjach informacji udaliśmy się do parku znajdującego się w samym sercu Kielc, a w szczególności do Źródełka Biruty. Nad źródłem znajduje się rzeźba "Przysięga miłości".  Legenda opowiada, że jeśli zakochana para wrzuci tu grosik, na zawsze już będzie razem.  Nie mogło zatem w źródełku zabraknąć monet, które wrzucili nasi gimnazjaliści.
Ola Pawelec


 

Rok szkolny 2012/2013

Warszawa raz jeszcze!

     10 czerwca 2013 roku miała miejsce bardzo ciekawa wycieczka do Warszawy. Śladami powstańców warszawskich wyruszyły tym razem klasy IIIe i IIIf.                                
     Swoją przygodę ze stolicą rozpoczęliśmy od zwiedzania Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Przeżyliśmy tam wiele wzruszających chwil, a emocje, których doświadczyliśmy, stojąc przy grobach Alka, Zośki i Rudego – postaci tak dobrze nam znanych z powieści A. Kamińskiego pt.” Kamienie na szaniec”, towarzyszyły nam jeszcze bardzo długo. Kiedy zobaczyliśmy morze krzyży,  a na cmentarzu tym spoczywają uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. oraz powstańcy warszawscy, dotarło do nas bohaterstwo tych osób, często niewiele od nas starszych,
i wielkość ich ofiary. Złożyliśmy także hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, w ciszy podziwialiśmy poświęcony ich pamięci pomnik.  Przeszliśmy również Aleją Zasłużonych.           
     
Następnym punktem wycieczki było oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to doskonale łączy historię z nowoczesnością. Z zapartym tchem mijaliśmy kolejne ekspozycje, czasem ocieraliśmy łzy wzruszenia, czasem otwieraliśmy szeroko oczy zaskoczeni efektami świetlnymi
i dźwiękowymi. Z ogromnym zainteresowaniem zagłębialiśmy się w historię powstania. Na zakończenie obejrzeliśmy film pt. „Miasto ruin”. Podsumowując, pobyt  w muzeum przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania i  z pewnością był on cenną lekcją historii.
     Kolejny etap to wizyta w Pałacu Kultury i Nauki , który jest najwyższym budynkiem w Polsce. Podekscytowani wjechaliśmy na trzydzieste piętro, gdzie znajduje się olbrzymi taras.  Byliśmy zauroczeni widokami.  Wiatr rozwiewał nam włosy, wszystko wydawało się takie nierealne, ludzie na dole wyglądali jak mrówki.  Obejrzeliśmy także wystawę przedstawiającą skarby naszej planety.
     Ostatnia na mapie tej wyprawy była Starówka  - punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Warszawy. 
Z zachwytem przyglądaliśmy się starym kamieniczkom, kościołom, wspaniałemu Zamkowi Królewskiemu,  podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta , Barbakan, pomnik Małego Powstańca. Zjedliśmy także przepyszne lody i chwilkę odpoczęliśmy. Było pięknie. Nigdy tego dnia nie zapomnimy.

 

 


Wycieczka do Warszawy 01.06.2013 roku

Choć gimnazjaliści zdecydowanie wolą, gdy mówimy o nich: młodzi  aniżeli dzieci, chętnie przystają na świętowanie Dnia Dziecka. W tym roku święto przypadło w sobotę i w tym też dniu wybraliśmy się do stolicy. Głównym punktem programu   naszej wycieczki był  Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
Spędziliśmy tam około dwie  godziny. Przede wszystkim mogliśmy uczestniczyć  w debacie, której przewodniczył  wicemarszałek Senatu pan Stanisław Karczewski.
Mogliśmy zadawać całkiem poważne i trudne pytania, potem zaś samodzielnie głosowaliśmy,  używając zainstalowanego tam sprzętu. Wyniki głosowania  widoczne były na dwóch ogromnych tablicach. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymywali  upominki i  piękne życzenia.  Potem zwiedzaliśmy sejm i jego kuluary.
Innym punktem wycieczki  były Łazienki Królewskie.  Na szczęście aura  tego dnia sprzyjała spacerom. Podziwialiśmy Pałac na wodzie - czyli letnią rezydencje króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego. Starą Pomarańczarnię, Biały Domek  i liczne pomniki, a wśród nich najbardziej imponujący - Fryderyka Chopina.
Wzruszające pełne emocji chwile przeżywaliśmy w czasie spaceru po Powązkach. Odwiedziliśmy mogiły bohaterów "Kamieni na szaniec " oraz  znanych  i zasłużonych Polaków których groby tworzą  Aleję Zasłużonych.  Najbardziej przejmujące były minuty spędzone nad pomnikami  ofiar  katastrofy Smoleńskiej.
Około godziny  17.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Czuliśmy już lekkie zmęczenie, ale coca - cola wypita w Mac Donaldzie znacznie nas ożywiła  i w dobrych nastrojach dojechaliśmy do Zakrzewa.

 


Śladami naszego patrona - Henryka Sienkiewicza


Warszaw - Wilanów 


Warszawa na Mikołaja dla 1b

Muzeum Chopina, Centrum Nauk Kopernik, film w Planetarium pt.: "Czarna dziura. Podróż w nieznane".


Z wizytą w Sejmie

Dnia 2 października  uczniowie klasy IIIb i IIIa wyruszyli  wraz z nauczycielami: panią Małgorzatą Małysą i panem Dominikiem Jakubiakiem na wycieczkę do Warszawy.
Około godz. 10.30 byliśmy już w Warszawie witani przez piękną, jesienną pogodę. Pani przewodnik czekała już na nas pod kolumną Zygmunta. Z tego znaczącego miejsca rozpoczęliśmy nasz historyczny spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy  archikatedrę Świętego Jana Chrzciciela. Pani przewodnik opowiedziała nam jego historię oraz rolę podczas Powstania Warszawskiego. Następnie powędrowaliśmy na Rynek Starego Miasta i oglądaliśmy kamienice, które przetrwały zawieruchę wojenną. Warszawska syrenka wprawiła nas w zadumę a pod pomnikiem małego powstańca poczuliśmy się naprawdę szczęśliwi, że żyjemy w czasach w których nie musimy z bronią w ręku walczyć i umierać za ojczyznę. Na koniec zwiedzania Starego Miasta pani przewodnik pokazała nam mury obronne starówki oraz XV w. Barbakan.                                                                                                      
O godzinie 12.30 zgodnie z planem znaleźliśmy się pod sejmem. Pani Małysa musiała dać listę uczestników wycieczki odpowiednim organom ochrony sejmu. Przed wejściem do budynku ochrona pouczyła nas, jak zachowywać się w sejmie. Byliśmy także przeszukiwani przez ochronę w celach bezpieczeństwa. Od razu poszliśmy na salę obrad, gdzie bardzo miły pan przewodnik, rodem z Przytyka opowiedział nam o historii sejmu, posłach i funkcji sejmu w państwie.  Mogliśmy zasiąść w fotelach sejmowych i poczuć się jak prawdziwi posłowie. Każdy z nas dostał kartkę z układem partii politycznych w obecnej kadencji sejmu RP. Następnie zwiedzaliśmy kuluary sejmu. Zobaczyliśmy m.in. tablicę upamiętniającą katastrofę Smoleńską, tablice upamiętniającą posłów poległych podczas II wojny światowej, salę kolumnową, makietę sejmu czy zabytkowe laski marszałkowskie - nieodłączny atrybut marszałka sejmu, co ciekawe tylko w Polsce.  Na zakończenie dzięki uprzejmości pana przewodnika znaleźliśmy się jeszcze w senacie, gdzie mogliśmy wysłuchać wykładu o funkcji senatu oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
O godz. 15.30 wybraliśmy się do parku Łazienkowskiego. Pod koniec spacerowania czekała nas bardzo miła niespodzianka: otóż trafiliśmy na Małgorzatę Sochę, Joannę Liszowską, Anitę Sokołowską  i Magdalenę Stużyńską. Znane aktorki pracowały - pozowały do zdjęć. Na szczęście panie miały wolny czas i chętnie rozdawały autografy oraz mogliśmy sobie zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcie. Wycieczka była rewelacyjna i można było się wiele nauczyć. Nie codziennie można odwiedzić Sejm RP i poznać celebrytki. Mamy nadzieję, że wizyta w Sejmie pomoże także naszemu Samorządowi Uczniowskiemu w pełni rozłożyć skrzydła w tym roku szkolnym.


"Sprawozdanie z wycieczki do Woli Okrzejskiej"

Dnia 11 września 2012 nasza klasa Ib pojechała na wycieczkę śladami patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza. Wraz z nami pojechała nasza wychowawczyni Ewelina Woźniak oraz pani dyrektor Krystyna Smolińska. Szkolny autokar wyjechał niedługo po ósmej. Podróż trwała ponad 2 godziny. W tym czasie mogliśmy rozmawiać, jeść kanapki i słodycze oraz oddawać się innym rozrywkom.
Pierwszym etapem naszego zwiedzania było muzeum w Woli Okrzejskiej. W tamtejszym dworku urodził się bowiem wielki pisarz. Ciepło powitał nas pan Antoni Cybulski, który jest założycielem muzeum. Na terenie dworku pracuje kilkadziesiąt lat. Następnie oprowadziła nas po pokojach żona pana Antoniego, pani Anna. Jej opowieści były bardzo ciekawe. Mogliśmy zobaczyć pokój, którym urodził się polski noblista, salon czy pomieszczenie z rekwizytami z filmów, które zostały stworzone na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. W tym samym czasie robiliśmy dużo pięknych fotografii. Otoczenie dworku było śliczne. Wokół znajduje się wiele starych drzew i dużo pięknych kwiatów. Była możliwość odpoczynku na ławkach i oddychania świeżym powietrzem. Naszym następnym przystankiem był kościół w Okrzei, w którym zostali pochowani przodkowie Sienkiewicza. W podziemiach znajdowało się 9 krypt. Potem odwiedziliśmy cmentarz parafialny w Okrzei, na którym została pochowana matka sławnego pisarza, Stefania z domu Cieciszowska. Niedawno obok grobu stanął wysoki na 6 metrów pomnik przedstawiający Henryka z matką. Pomnik wywołał wiele kontrowersji. Mimo zapewnień płyta nagrobkowa nie została poddana konserwacji, co oburzyło rodzinę Sienkiewicza, pana Cybulskiego i innych ludzi. Następnie weszliśmy na kopiec Henryka Sienkiewicza, usypany w latach 1932-1938. Ziemia została przywieziona z różnych stron świata, na których był pisarz i z okolicznych wiosek. Widoki ze szczytu były piękne. Na kolejnym cmentarzu znajdował się pomnik żołnierzy walczących podczas drugiej wojny światowej. Po kilku minutach zwiedziliśmy barokowe sanktuarium żołnierzy podlaskich września 1939 w Woli Gułowskiej, a właściwie jego podziemia, w których podczas słynnej bitwy pod Kockiem ukrywali się żołnierze polscy. Korytarze były bardzo niskie. Okazało się, że pili oni jedynie wodę z tamtejszego źródełka. Jednym z ostatnich punktów naszej wycieczki było odwiedzenie pobliskiego domu kultury, który również służy jako Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków założone w 1989. W godzinach popołudniowych czekało na nas ognisko, na którym mogliśmy porozmawiać jak i zjeść pyszne kiełbaski. Następnie spacerowaliśmy po parku, w którym zobaczyliśmy wystrugane w drenie postacie z powieści Henryka Sienkiewicza. Były to: Latarnik, Zagłoba, Henryk Sienkiewicz i pióro wieczne. Jednak powrót autokarem do domu sprawił nam największy ubaw, a w samym autobusie panował dobry nastrój i miła atmosfera. Chyba każdemu ta wycieczka się podobała.
Podróż w okolice Woli Okrzejskiej była bardzo dobrą okazją do integracji klasy.

Piotr Cis


 

Rok szkolny 2011/2012

Experymentarium

    W dniu 9 listopada młodzież klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie wybrała się na wycieczkę do Experymentarium do Łodzi. Uczniowie wzięli udział w pokazach fizycznych. Nauczycielka fizyki pani Urszula Syta-Orłowska chciała w ten sposób przekonać młodych ludzi, że "Nie taka fizyka straszna jak ją diabeł maluje". Uczniowie brali osobiście udział w doświadczeniach fizycznych, co sprawiło im dużo radości i satysfakcji. Stwierdzili potem, że prawa fizyki doskonale opisują otaczającą nasz rzeczywistość.
     Pierwszoklasiści zwiedzili również grobowiec faraona, była to krótka lekcja historii na żywo. Przerażające, bo odbywające się w ciemnościach zwiedzanie okazało się świetną zabawą edukacyjną. Wszyscy w doskonałych nastrojach i pełni wrażeń powrócili do szkoły.


Sprawozdanie z wycieczki "Śladami patrona"
do Woli Okrzejskiej


    W piątek 7 października br., klasa Ia wybrała się na  wycieczkę "Śladami patrona", tj. do miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza, zorganizowaną przez panie Magdalenę Sobień i Edytę Maj. Celem wyjazdu było poznanie miejsca urodzenia i pierwszych lat z życia naszego patrona. 
Wyjechaliśmy o godz. 8.00 rano spod naszego gimnazjum w Zakrzewie. Podróż trwała około trzech godzin. Po przyjeździe mieliśmy chwilę czasu aby zwiedzić dworek w którym wychował się Henryk Sienkiewicz. To piękne miejsce zachwyciło nas swoim niepowtarzalnym klimatem, wspaniałym parkiem, w którym mogliśmy podziwiać rzeźby przedstawiające znane postacie Sienkiewiczowskie.
     Koło godz. 11.00 weszliśmy do domu Henryka Sienkiewicza. W środku poczekaliśmy minutę, bo kończyła się właśnie inna wycieczka po tym miejscu. Od tego momentu wsłuchiwaliśmy się w opowieści kustosza muzeum pana Cybulskiego od kilku lat zaprzyjaźnionego z naszą szkoła. Człowiek ten pomimo swojej choroby pracuje tam już nieprzerwanie 40 lat. Współpracuje z wieloma polskimi szkołami, których patronem jest H. Sienkiewicz, rok rocznie uczestniczy w Zjazdach Szkół Sienkiewiczowskich organizowanych w różnych miejscach Polski  Z wielkim zainteresowaniem wsłuchaliśmy się w historię życia noblisty. Twórczość Sienkiewicza jest dla niego pasją i miłością. Kocha swoją pracę i jest w nią zaangażowany z całego serca.
Po wysłuchaniu wspaniałych historii wyjechaliśmy w krótką podróż w stronę kopca Henryka Sienkiewicza do Okrzei. Weszliśmy na samą górę i przez krótki moment podziwialiśmy piękny krajobraz ziemi lubelskiej.
    Później pojechaliśmy do uzdrowiska w Nałęczowie. Odbyliśmy zdrowotny spacer po tamtejszym parku. W Domu Zdrojowym napiliśmy się wody źródlanej. Po "naładowaniu baterii" udaliśmy się do muzeum Bolesława Prusa, właściwie Aleksandra Głowackiego. Pani przewodnik opowiedziała nam kilka ciekawych historii z życia twórcy "Syzyfowych prac", które wkrótce będziemy czytać i poznawać na lekcjach języka polskiego. W Nałęczowie pisarz uzdrawiał się  za każdym razem, gdy miał problemy ze zdrowiem. Miejsce to  ubrane w jesienny krajobraz zachwyciło nas szczególnie swoim pięknem.
    Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni , wróciliśmy do swoich domów. Z pewnością była to wspaniała podróż po historii  polskiej literatury. Wyjątkowe przeżycia zatrzymaliśmy w naszych sercach. Wspomnienia z tej wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Hubert Pluta kl. I a    


Uczniowie klas Ic i Ie na wycieczce w pałacu Zamoyskich w Kozłówce 


    W dniu 26 października wybraliśmy się z wychowawczyniami Marzeną Prorok i Marią Celińską na wycieczkę do Kozłówki. Z wielką uwagą słuchaliśmy słów pani przewodniczki. W skupieniu i ciszy podziwialiśmy piękne wnętrza pałacu Zamoyskich. Dużą przyjemność sprawił nam spacer po jesiennych ogrodach pałacowych.
     W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kazimierz nad Wisłą. Obejrzeliśmy renesansowe kamieniczki
i słynna studnię w Rynku. W ogrodach Kościoła Franciszkanów mieliśmy chwilę wytchnienia
i podziwialiśmy panoramę miasta.
     Wszyscy zadowoleni i w doskonałych humorach wróciliśmy późnym popołudniem do Zakrzewa.


"Śladami Patronki Roku 2011- Marii Skłodowskiej-Curie"


30 września 2011r. Wycieczka do Warszawy "Śladami Patronki Roku 2011- Marii Skłodowskiej-Curie" oraz do Centrum Nauki Kopernik.


Rok szkolny 2010/2011

Kielce, Chęciny - 06.06.2011


 

Warszawa w deszczu


,,Żywa lekcja historii"


W dniu 19.10.2010r. odbyła się wycieczka do Krakowa klas IIIc, IIa i IIB. Plan wycieczki był bardzo ciekawy i atrakcyjny . Na początku zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, która zrobiła na nas wielkie wrażenie. Następnie oglądaliśmy Groby Królewskie. Odróżniały się one tym, że nad każdym był baldachim, który oznaczał, że  to grób zmarłego władcy. Potem poszliśmy do Komnat Królewskich. Były cudowne. Każdy z nas widział prawdziwe łoża i stoły, z których korzystamy głowy państwa. Duże wrażenie zrobiły na nas arresy. Były to obrazy powstałe z nici, zdobione prawdziwym złotem. Byliśmy także przy sarkofagu Lecha Kaczyńskiego. To także dla nas wielkie przeżycie. Grób był udekorowany różami w barwach biało czerwonych. Następnie wchodziliśmy po 72 schodkach w górę, aby ujrzeć  Dzwon Zygmunta. Każdy uczestnik wycieczki dotknął serca  dzwonu i myślał o życzeniu, w nadziei, że się spełni. Byliśmy także w pięknym Kościele Franciszkańskim. Z zewnątrz podziwialiśmy Pałac Biskupów Krakowskich, a także okno Papieskie. Mimo, że miejsce przebywania Jana Pawła II było puste , czuliśmy jego obecność. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć przy Jego pomniku. Miejscem, gdzie każdy młody Polak chciałby się uczyć, był Uniwersytet Jagielloński. Ten budynek tez zwiedziliśmy. Tylko pozazdrościć tym, którzy tam studiują. Szczególne wrażenie zrobił na nas Kościół Mariacki. To klasyczny przykład architektury gotyckiej w Polsce. W Bazylice Mariackiej dominuje ołtarz Wita Stwosza. Gdy na lekcji historii uczyliśmy się o nim, wyobrażaliśmy go sobie na wiele sposobów. Jednak to, co zobaczyliśmy, przeszło nasze wyobrażenia. Ołtarz przedstawia plastyczną scenę Zaśnięcia Marii Panny w otoczeniu Apostołów. Dostaliśmy także wolny czas na zwiedzenie rynku. Potem przyszedł czas na powrót do domu.    To wspaniała wycieczka przybliżyła nam historię Polski. Po miłym, ale bardzo owocnym dniu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.


Którego z bohaterów opowieści ''Kamienie na szaniec'' obdarzyłbym przyjaźnią?


Hmmm. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy z tej trójki przyjaciół odznaczał się jakimiś wspaniałymi, bohaterskimi cechami. Lecz ja po dłuższym namyśle na swojego przyjaciela wybrałbym Tadeusza Zawadzkiego ''Zośkę''. Łączą nas niektóre cechy charakteru np. przywiązanie do rodziny. Zośka był bardzo zżyty ze swoją matką i starał się ją wyręczać we wszystkich możliwych czynnościach. Tadeusz był również podobny do niej z wyglądu. W szkole Zośka niczym się nie wyróżniał, uczył się średnio lecz był całkiem dobry w kilku sportach takich jak: strzelectwo, hokej i tenis, co owocowało medalami na turniejach międzyszkolnych. Był również bardzo ambitny, ujawniło się to, gdy w dzieciństwie bał się wody lecz któryś z kolegów poruszył w nim nutę ambicji. Zośka niedługo po tym był najlepszym pływakiem w drużynie Buków. Tadeusz lubił być sam i zazwyczaj był samotny. Nie szukał kolegów ani przyjaźni, a jego pierwsze zdanie w pamiętniku brzmiało ''Zawsze jestem raczej sam''. Całe otoczenie Zośki: Buki, szkoła i dom wiedziało o nim jedno: chłopiec ten umie przewidywać i umie zarządzać. Zośka jako wytrawny organizator poprowadził niejedną akcję, przykładem może być rozkaz wywiezienia przedmiotów z ulicy Brackiej. Zośka i Rudy z  czasem bardzo zbliżyli się do siebie i zostali przyjaciółmi. Spędzali razem całe dnie, pracując w służbie Małego sabotażu. Czasami dzwonili do siebie, żeby po prostu powiedzieć dobranoc. Oczywiste jest więc że przechwycenie Jana przez Gestapo było dla Zośki wielkim ciosem. Tadeusz robił wszystko co było w jego mocy, by uwolnić Rudego. Zaplanował akcję odbicia go podczas przewożenia, która zakończyła się sukcesem. Drużyna Buków miała pewną wizję wolnej Polski, nad którą często rozmyślała. Zośka oddał swe życie za Ojczyznę, ginąc w akcji zlikwidowania posterunku żandarmerii niemieckiej, co było dla niego spełnieniem marzeń, ponieważ całym sobą był oddany Ojczyźnie i pragnął zginąć za wolną Polskę. Za swoją działalność w Małym Sabotażu został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wybrałbym Zośkę jako swojego przyjaciela, ponieważ jest on przykładem honoru i prawości dla przyszłych pokoleń. To również dzięki niemu żyjemy dzisiaj w wolnym kraju i możemy robić rzeczy, które za jego czasów były zabronione. Był szlachetnym człowiekiem, dla którego przyjaźń była cenniejsza niż życie, którym często ryzykował dla swoich przyjaciół. Moim zdaniem dzisiejsza młodzież jak i dorośli powinni czerpać przykład z postawy Tadeusza Zawadzkiego, ponieważ swoją walecznością i oddaniem w piękny sposób zapisał się na kartach historii Polski.

Kacper Musiałek, kl IIa

5 czerwca odbył się wyjazd do Warszawy szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec". Grupa 25 uczniów klas III zwiedziła budynek na ul. Szucha 25, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba hitlerowskiej policji bezpieczeństwa zaś w jego podziemiach znajdowało się ciężkie więzienie śledcze Gestapo. Drugim punktem zwiedzania było, położone niegdyś w samym centrum Warszawy, więzienie śledcze, popularnie zwane Pawiakiem. Na koniec uczniowie zwiedzili cmentarz na warszawskich Powązkach, gdzie oddali hołd tragicznie zmarłym podczas katastrofy smoleńskiej w kwietniu 2010 roku.
24 września odbyła się druga część wycieczki. Tym razem nasza zaprzyjaźniona pani przewodnik Ewa Pytlak, pokazała nam Stare Miasto, a w szczególności Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, pomnik warszawskiej Syrenki, Plac Defilad.  Nie mogło zabraknąć również wizyty przy pomniku Małego Powstańca, który młodzież uznała za najpiękniejszy w Warszawie.  Ostatnim punktem zwiedzania tej części stolicy był spacer po Krakowskim Przedmieściu oraz chwila zadumy przed Pałacem Prezydenckim. Jednak najważniejszym wydarzeniem tego pobytu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, na które młodzież czekała ponad pół roku.

 

................................................................................................

Rok szkolny 2009/2010

11 czerwca odbyła się wycieczka do Wadowic oraz Oświęcimia, której głównymi uczestnikami byli uczniowie klasy III a, III d oraz II d. W Wadowicach uczniowie zwiedzili Muzeum-Dom Rodzinny papieża Jana Pawła II oraz bazylikę, w której Karol Wojtyła został ochrzczony. Oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych kremówek, które jako słodkie pamiątki zostały przywiezie do Zakrzewa.
Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przez 3 godziny, uczniowie mogli zwiedzić obozowe baraki, blok śmierci, fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modele rzeźb, jak również inne historyczne eksponaty między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty, w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie oraz rzeczy odebrane deportowanym Żydom.

 

Szlakiem Fryderyka Chopina - Warszawa - Żelazowa Wola

 

15.05.2010 - Warszawa

Wykaład otwarty z fizyki w Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz zwiedzanie Pałacu w Wilanowie i Ogrodu Botanicznego PAN-u w Powsinie.

08.05.2010 - Góry Świętokrzyskie

Wycieczka klas 1-3 w Góry Siętokrzyskie - zwiedzanie Rezerwatów - "Gagaty Sołtykowskie" oraz "Bukowa Góra", zamku w Chęcinach oraz Kielc (centrum miasta oraz Rezerwat "Kadżielnia").

 

Delegacja do Warszawy

Reprezentacja uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie odbyła 14 kwietnia wycieczkę do Warszawy. Złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku Ofiar Katynia 1940. Zapalili znicze. Oddali hołd Parze Prezydenckiej przed Pałacem . Stali w kolejce ponad 12 godzin. Było to duże wyzwanie, był chłodny dzień, wieczorem padał deszcz. I mimo że po 12 godzinach stania musieli opuścić Krakowskie Przedmieście, nie żałują, że tam byli. Żeby to zrozumieć, trzeba tam być. Mieli pecha na 2 godziny zamknięto wejście do Pałacu w związku z przywiezionymi trumnami ciał pracowników Kancelarii Prezydenta, o godzinie 23 zamknięto Pałac na trzy godziny. Dłużej nie mogli czekać, musieli wracać.
Wrócili do domów o godzinie 2 w nocy dumni, że uczestniczyli w ważnej lekcji historii. Wiedzą, że był to ich obywatelski obowiązek, obowiązek Polaka i patrioty.

 

 

Wycieczka integracyjna klasy 1c do Puław, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego

 

Szlakiem Piastów - Poznań

W dniach 11-13 maja 2009r. odbyła się wycieczka do Poznania, Biskupina, Gniezna i atrakcyjnych turystycznie okolicznych miejscowości. Uczestniczyliśmy w niej my, uczniowie klasy 3b oraz nasi koledzy i koleżanki z klas 3a i 2b wraz z opiekunkami: Panią Dyrektor Krystyną Smolińską, naszą Wychowawczynią Panią Eweliną Woźniak oraz Panią Magdaleną Kosacką.
            O godzinie piątej rano wszyscy stawiliśmy się pod szkołą. Wczesna pora nie była dla nikogo problemem, ponieważ każdy wiedział, że czeka na niego mnóstwo ekscytujących wrażeń.
 Pierwszy dzień obejmował zwiedzanie poznańskiego Rynku i spacer po mieście oraz obejrzenie najciekawszych jego punktów. Punktualnie o dwunastej mieliśmy okazję podziwiać wizytówkę Poznania- koziołki na wieży Ratusza. Następnie powitaliśmy Panią Przewodnik. Oprowadziła nas Ona po mieście, prezentując jego uroki. Opowiadała nam o domkach budniczych z 1535 roku, mieszczących się przy Rynku, poznańskim Kościele Farnym pw. Św. Stanisława Biskupa, który mieliśmy możliwość zwiedzić od środka. Zachwycił nas licznymi malowidłami na ścianach, w ołtarzach i na sklepieniach, bogactwem ozdób i rzeźb. Następnie odbyliśmy spacer po ulicach miasta. Dotarliśmy pod Teatr Polski, który jest dziełem całego narodu. Opatrzony napisem "NARÓD SOBIE" przypomina o zapale Polaków i ich woli walki z okupantem, kiedy w okresie zaborów ze składek pojedynczych osób powstał ośrodek podtrzymujący kulturę i język polski. Potem udaliśmy się pod Zamek Cesarski, wystawiony dla Cesarza Wilhelma II, otoczony malowniczym parkiem. Kolejnym punktem naszego spaceru był pomnik upamiętniający zrywy robotnicze w okresie komunizmu w Polsce. Następnie przyszedł czas na wizytę w Starym Browarze- dawnej fabryce piwa, a dzisiejszym ekskluzywnym centrum handlowym. Ostatnim punktem pierwszego dnia była "Malta"- centrum sportowo- rekreacyjne, położone nad wodą. Mieliśmy tam czas, aby wyszaleć się do woli na placach zabaw, zjeżdżalniach czy jedynie pospacerować wśród zieleni. Około godziny 18.00 dotarliśmy do naszego schroniska.
Drugi dzień wycieczki również obfitował w liczne atrakcje. We wszystkie miejsca prowadził nas przewodnik, Pan Krystian Gajewski. Jako pierwszy odwiedziliśmy Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Znajdują się tam wszelkiego rodzaju zabytki i miejsca warte zobaczenia na Szlaku Piastowskim w znacznym pomniejszeniu. Czymś niesamowitym było dla nas przechadzanie się wśród "budowli", które niewiele nas przerastały. Kolejnym miejscem, w jakim gościliśmy, były Pola Lednickie, na których co roku odbywa się spotkanie młodych "Lednica". Przypadkowo spotkaliśmy tam organizatora tych zjazdów- o. Jana Górę. Stanęliśmy też do pamiątkowej fotografii pod symbolem "Lednicy"- Bramą Trzeciego Tysiąclecia w kształcie ryby. Podziwialiśmy też prześliczne krajobrazy położonego tuż obok Jeziora Lednickiego. Następnie wybraliśmy się do Ostrowa Lednickiego. Jest to wyspa, na której odbył się chrzest Polski i która pamięta czasy Mieszka I i jego potomków. Po zakończeniu tej podróży w przeszłość nasze kroki skierowały się do Gniezna- pierwszej stolicy naszego kraju. Tam zostaliśmy oprowadzeni po Katedrze Gnieźnieńskiej, poznaliśmy historię św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskich, obrazujących jego życie i działalność. Następnym miejscem, jakie mieliśmy okazję podziwiać, była najstarsza osada na ziemiach Polski- Biskupin. Tam poznaliśmy historię grodu, podziwialiśmy wyrób naczyń glinianych oraz monet, nawet mogliśmy spróbować jazdy konnej. Drugą, najdłuższą dobę, zakończyliśmy wieczornym spacerem po Starym Rynku podziwiając jego uroki w świetle księżyca.
W dniu wyjazdu zahaczyliśmy o muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Nie sposób było ominąć tego miejsca, które opowiada o Patronie naszego gimnazjum. Zwiedziliśmy również zamek w Kórniku, gdzie, według legend, straszy Biała Dama. Ostatnim punktem całej wycieczki był pałac Raczyńskich w Rogalinie. Nie udało nam się wejść do środka, ale urządziliśmy sobie spacer po okolicznym parku, gdzie znajdują się niezwykle wiekowe dęby. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Zakrzewa.
Wycieczkę tę z pewnością zapamiętamy na długi czas. Pozwoliła nam ona wiele przeżyć, zobaczyć, ale przede wszystkim- mile spędzić czas w gronie kolegów i przyjaciół. Była okazją do wyluzowania się, odstresowania po egzaminach, a nade wszystko stanowiła okazję do lepszego poznania osób, z którymi tyle lat chodzimy do jednej szkoły. Kilkoro z nas powtarza, że"Poznań- to jest to!". W pełni się pod tym podpisujemy!

...............................................................

Centrum Olimpijskie - Muzeum Sportu w Warszawie

Dnia 19.03.2009 roku Uczniowski Klub Sportowy "As Zakrzew" działający przy Publicznym Gimnazjum w Zakrzewie zorganizował wycieczkę do Centrum Olimpijskiego - Muzeum Sportu i Rekreacji w Warszawie.
Na wycieczkę pojechali uczniowie działający w UKS "As Zakrzew".
Pobyt w Muzeum Sportu rozpoczęliśmy od projekcji filmowej pt.: " Antyczna Grecja", a następnie zwiedzaliśmy Centrum Olimpijskie.

...............................................................

Łódź

 

...............................................................

Warszawa - Sejm, Senat, Muzeum Powstania Warszawskiego...

 

...............................................................

Cudze chwalicie ...

13 grudnia, w 26 rocznicę wybuchu stanu wojennego, postanowiliśmy zwiedzić Radom, miasto niezwykle silnie związane z wydarzeniami tamtych dni.
... i odkryliśmy je dzisiaj na nowo, jednogłośnie stwierdzając, że naprawdę było warto. Zresztą zobaczcie sami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wycieczki.

Uczniowie klas 1A i 2F wraz z nauczycielkami: E. Rudecką i D. Pawlikowską.

 

...............................................................

Mikołajkowy wyjazd do Warszawy

6 grudnia 2007 roku klasy Id, IId, IIIe wraz z wychowawcami w ramach "Mikołajkowego prezentu" odwiedziły Warszawę.
W programie wycieczki znalazły się:

  • Pawiak - jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej w Warszawie - symbol walki o niepodległość, męczeństwa i śmierci pokoleń tysięcy Polaków w okresie zaborów i niemieckiej okupacji w latach 1939 - 1944.
  • Cinema  City - Sadyba - tam oglądaliśmy trójwymiarowy film pt. "Dinozaury".
  • Pałac Kultury i Nauki - wjazd winda na 30 piętro na taras widokowy.
  • Złote tarasy - miejsce szczególnie unikatowe nie tylko ze względu na rozwiązania architektoniczne, ale i samo położenie - w samym centrum miasta.
    W przedświątecznym czasie Warszawa nocą wyglądała bajecznie.

...............................................................

Warszawa - Muzeum Geologiczne. Listopad 2007

   Najważniejszym celem naszej wycieczki do Warszawy było obejrzenie wystawy ,,Historia Polski w  kamieniu pisana " Jest to największa wystawa stała w Muzeum Geologicznym PIG. Zajmuje główną salę wystawową zabytkowego budynku, w którym mieści się  muzeum. Przedstawia historię geologiczną Polski od prekambru do czwartorzędu. Na wystawie znajdują się liczne okazy skamieniałości, skał i minerałów oraz ilustracje, mapy i przekroje przybliżające budowę geologiczną poszczególnych jednostek Polski na przestrzeni dziejów Ziemi.
   Ozdobą wystawy są: model dilofozaura - pierwsza na świecie rekonstrukcja upierzonego dinozaura; szkielety ssaków czwartorzędowych - mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego - oraz duże okazy skał i skamieniałości.
Inną wspaniałą ekspozycją, którą obejrzeliśmy jest ,, Skamieniały Świat"
   Wystawa przybliża zagadnienia związane z powstawaniem skamieniałości oraz ukazuje bogactwo grup zwierząt jakie zamieszkiwały głównie zbiorniki wodne istniejące na terenach naszego kraju w przeszłości geologicznej.

Renata Wronka, Małgorzata Koprowska, Małgorzata Małysa

 

...............................................................

Zamość

5 czerwca uczniowie klas pierwszych wraz z panią dyr. Krystyną Smolińską, panią Eweliną Woźniak i panią Małgorzatą Małysą uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do miasta Zamościa, które jest nazywane "Perłą ", "Miastem Arkad" i "Perłą Północy". Jest to miasto dość odległe od Zakrzewa, dlatego musieliśmy wyruszyć wcześnie rano.
Do Zamościa dotarliśmy na godz. 10-tą, na rynku czekała na nas przemiła i bardzo kompetentna pani przewodnik, która pokazała nam najciekawsze miejsca:
- bramy prowadzące do miasta, które wyraźnie wskazują, że Zamość jest twierdzą;
- fortyfikacje, czyli umocnienia;
- kamienice z podcieniami (arkadami) otaczające cały plac zamojskiego rynku;
- katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła - patrona rodu Zamoyskich;
- ratusz z wieżą zegarową górujący w północnym boku (pierzei) rynku;
- rotundę, która została wybudowana w XIX wieku pół kilometra od miasta;
- rynek wielki, należący do najwspanialszych placów w Europie, (jest kwadratem, ma 100m na 100m);
- synagogę, która została wybudowana w 1620 roku w stylu późnego renesansu.
Miasto to zadziwiło nas swoją malowniczością, różnorodnością i tajemniczością. Zaprojektowane zostało jako miasto idealne - spełnia oczekiwania miłośników wyrafinowanej architektury, poszukiwaczy niezwykłych klimatów, zapaleńców buszujących po fortyfikacjach i podziemnych korytarzach.


...............................................................

Krynica Morska

   W dniach 14 - 18 maja 2007 roku odbyła się pięciodniowa wycieczka szkolna do Krynicy Morskiej, organizowana przez panie Marzenę Prorok, Annę Kutkiewcz, Annę Młynarczyk i Marie Archabuz.
   Dzień pierwszy upłynął pod znakiem podróży, wieczorem po kolacji poszliśmy obejrzeć piękny zachód słońca.
   Dzień drugi dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Zwiedzaliśmy Malbork. Każdy uczeń mógł na własne oczy zobaczyć pozostałości po potędze Zakonu Najświętszej Marii Panny. Po południu oddaliśmy hołd więźniom pomordowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym Sztuttowo. Uczniowie w zadumie, nad strasznymi losem ofiar hitleryzmu, złożyli kwiaty, zapalili świece oraz pomodlili się za dusze pomordowanych i ich oprawców. 
   Dzień trzeci to spacer po pięknym sopockim molo, zwiedzanie zoo w Oliwie praz Gdańska z jego urokliwym Starym Miastem, Ratuszem, Fontanną Neptuna i Kościołem NMP.
   Czwartego dnia po śniadaniu weszliśmy na latarnię morską w Krynicy. Stąd można było podziwiać wspaniałą panoramę Mierzei Wiślanej . po południu płynęliśmy statkiem po Zalewie Wiślańskim, a wieczorem spacerowaliśmy plażą.
  I tak wszystko co dobre szybko się kończy. Piątego, ostatniego dnia, do południa przebywaliśmy na plaży, pogoda obdarowała nas pięknym słońcem, a po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.  Zielona szkoła


2004


Od nas się zaczęło, pierwsza zielona szkoła w historii naszego gimnazjum.

Na zieloną szkołę udaliśmy się w dniach 20 - 25 września 2004 roku do Marcinkowa - miejscowości położonej koło Wąchocka w województwie świętokrzyskim. Odległość 55 km pokonaliśmy rowerami.
Z wyjazdu klasa -2a wróciła zintegrowana i zadowolona. Dla mnie to była wspaniała przygoda
i możliwość poznania mojej klasy. J

Radosław Kulak

Więcej zobaczcie w naszej fotogalerii :)2007

Sprawozdanie z pobytu na "Zielonej Szkole" 2007

W dniach 1 października do 5 października 2007r. klasa 3a z Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie wyjechała na imprezę szkolna zwaną "Zieloną Szkołą". Miejscem pobytu stał się Ośrodek rekolekcyjny Diecezji Radomskiej w Pionkach. Uczniowie wyruszyli z Zakrzewa na czele dwóch grup, którym przewodzili wychowawca klasy, a zarazem kierownik wycieczki Krzysztof Bartold (na co dzień nauczyciel języka angielskiego) oraz Łukasz Bełtowicz (nauczyciel wychowania fizycznego). Podczas całej imprezy opiekę nad uczniami sprawował również Włodzimierz Andrzejewski (nauczyciel wychowania fizycznego), który zastąpił swojego młodszego kolegę. Środkiem lokomocji były rowery, a do pokonania odległość około 40 km. Po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i zjedzeniu posiłku uczestnicy udali się na spacer po okolicy w celu rozpoznawczym. Wieczorem odbyło się ognisko, a później dyskoteka. Podczas pobytu uczniowie mieli zajęcia dydaktyczne z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, geografii, religii oraz wychowania fizycznego. Ponadto odwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie. Do miejsca czci największego z polskich poetów dotarli również rowerami (ok. 40 km). Ponadto znaleźli czas na rozwój tężyzny fizycznej podczas zajęć na basenie w Kozienicach oraz na Hali Miejskiego Ośrodka Sportowego w Pionkach i boisku Klubu Sportowego "Proch" Pionki. Atrakcją jednego z wieczorów był rajd nocny wokół Pionek po Puszczy Kozienickiej zakończony ogniskiem, śpiewem i pieczeniem kiełbasek. Pomimo zmęczenia czterdziestokilometrową powrotną drogą przebytą na rowerach uczestnicy i opiekunowie szczęśliwie powrócili do szkoły w Zakrzewie. Wszystko nie udałoby się tak dobrze, gdyby nie pomoc rodziców we współorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

KRZYSZTOF BARTOLD
WŁODZIMIERZ ANDRZEJEWSKI
ŁUKASZ BEŁTOWICZ